Другий президент України Леонід Кучма вважає, що в 2003 році йому вдалося відстрочити війну з Росією на 10 років. При цьому він вже тоді зрозумів, що напад північного сусіда неминучий.
В інтерв’ю виданню Ліга Кучма сказав, що спочатку в 2003 році було не зрозуміло, що саме затіяла Росія на острові Тузла, почавши будувати дамбу. Але розуміння прийшло дуже скоро – йшлося про “промацування України на слабкість, на глибину можливого відступу”
“… Зрозуміли задовго до того, як глава путінської адміністрації Волошин пообіцяв скинути на Тузлу бомбу, а газетні заголовки почали кричати, що” до війни з Росією залишилося менше кілометра “, – зазначив екс-президент України.
Кучма розповів, що перекинув на Тузлу сотні прикордонників, поруч заступили на бойове чергування військові на катерах, яким він віддав наказ стріляти на поразку в разі порушення нашого кордону.
І це “почули” росіяни. Будівництво дамби було зупинено. Війну відклали …
Нагадаємо, в жовтні минулого року на той час глава Представництва України в мінській ТКГ Леонід Кучма в Чернігівському національному технологічному університеті заявив фактично те ж саме, за що Володимир Зеленський виключив зі складу тристоронньої переговорної групи в Мінську Романа Безсмертного.
Вибори в ОРДЛО до відновлення Україною контролю над кордоном – «повний абсурд». «Не може бути й мови про особливий статус Донбасу». А крім того, на відновлення зруйнованих російськими ОРДЛО треба близько сотні мільярдів євро, яких в України немає. Фактично Кучма перекреслює план Штайнмаєра, який раніше начебто підтримував:
«Формула Штайнмаєра до миру на Донбасі не призведе, бо це не формула миру. Це формула на час, політично, так: «А раптом ми дотиснемо українців, вони на неї погодяться, і ми розвернемося» … Це взагалі «здати нас з потрохами», так би мовити … »
Нагадаємо, раніше представник Росії в контактній групі на переговорах у Мінську Борис Гризлов оцінив внесок Кучми у врегулювання збройного конфлікту на Донбасі.
“Об’єктивно, Леонід Кучма багато зробив для того, щоб зобов’язання, прийняті українською стороною за мінськими домовленостями, виконувалися. Безумовно, цей процес далеко не завершений, особливо в частині реалізації політичного блоку. Але заходи щодо посилення режиму припинення вогню на Донбасі: останнє на цей момент рішення Контактної групи, прийняте за участю Леоніда Кучми, – це важливий крок у правильному напрямку”, – сказав він.
Гризлов нагадав, що “саме його підпис від імені України стоїть під мінськими угодами”. “Інфраструктура переговорного процесу між Києвом і Донбасом створювалася та розвивалася за його безпосередньої участі”, – зазначив повпред РФ.
“Зрозуміло, що позиції Леоніда Кучми і представників Донбасу в Контактній групі не були однаковими. Але Леонід Данилович, на відміну від деяких інших українських політиків, добре розумів усю небезпеку київських військових авантюр і не був прихильником зриву переговорів”, – заявив Гризлов.