У НАТО вчергове закликали Росію відвести війська від кордонів України. Зокрема, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав президента Росії Володимира Путіна напередодні різдвяно-новорічних свят відвести свої збройні сили від українського кордону.

Про це Столтенберг заявив в інтерв’ю німецькому інформагентству dpa.

Водночас генсек НАТО не став обіцяти виконання вимог Кремля щодо нерозширення Альянсу.

Він наголосив, що Росія має можливість забезпечити мирне та ненапружене Різдво для всіх, додавши, що наразі поблизу кордонів України Росія зібрала кілька десятків тисяч солдатів, а також бойові танки та безпілотники, і немає жодних ознак того, щоб цей марш зупинявся або сповільнювався.

Очільник Альянсу при цьому не відповів чітко на запитання, чи підозрює він, що переміщення військ було спробою Росії насамперед вимагати поступок із боку НАТО в питаннях безпеки.

“Є невизначеність щодо намірів Росії”, – сказав він, нагадавши, що Росія вже застосовувала насильство проти України під час анексії Криму.

Також Генсек НАТО заявив про готовність до переговорів з огляду на вимоги Кремля щодо додаткових гарантій безпеки від НАТО. Однак він відкинув вимогу Росії, що Альянс, наприклад, може не прийняти у свої лави Україну.

“Ми готові сісти і поговорити з Росією в Раді НАТО-Росія. Проте ми не підемо на компроміси щодо основних принципів. Ми не можемо поставити під сумнів право НАТО захищати та боронити всіх союзників, а також основний принцип, згідно з яким кожна нація має право обирати свій власний шлях”, – сказав він.

За словами Столтенберга, йдеться також про повагу до суверенітету менших країн.

“Ця ідея про те, що така велика держава, як Росія, може вирішувати, що можуть, а що не можуть робити менші сусіди, знову повертає поняття сфер впливу. Це абсолютно суперечить всьому, що забезпечувало мир і стабільність у Європі після закінчення холодної війни”, – підкреслив генеральний секретар альянсу.