Після масового знищення мостів та переправ в Криму російське угруповання зможе триматися на тимчасово окупованому півострові, але дуже складно. І воно так чи інакше буде змушено тікати, як свого часу з правобережжя Херсонщини. 

 
Про це в інтерв’ю одному з українських ЗМІ розповів військовий оглядач Олександр Коваленко. 

“ Так чи інакше їм необхідні повноцінні логістичні артерії, а залишається тільки Армянськ. Цікаво, якщо з мостами в Армянську щось станеться, що тоді далі робити росіянам, як вони переправлятимуть необхідне, виключно через понтони? Можливо. Але в такому разі значно зменшаться пропускні можливості переправ і постачання сил та засобів на південь. А в той час, коли відбуваються активні дії на фронті, це постачання повинно відбуватися безперервно. Вже зараз росіяни постійно відчувають нестачу тих чи інших елементів забезпечення, наприклад, боєприпасів та паливно-мастильних матеріалів. Навіть не дивлячись на те, що у них ще є резерв, цього недостатньо, особливо якщо згадати ще й про компенсацію втрат. 

Компенсація втрат – це дуже важливий елемент, наприклад, знищена артилерія, техніка, танки, ББМ (бойова броньована машина – ред.) тощо. Танки ти не відправиш автомобільною дорогою загального користування на сотні кілометрів. Для цього найкраще підходить саме залізниця, а вона зараз повноцінно не працює. Так само і з артилерією. Тобто у противника зараз порушується ще й система постачання в рамках компенсації втрат. Він починає все більше використовувати автомобільні дороги, а найвигідніше використовувати саме залізницю. 

Залізниця через Чонгар, до речі, також пошкоджена. Якщо станеться ще щось на залізничній гілці Кримського мосту, це взагалі буде шедеврально. Тоді логістику через транзитний вузол тимчасово окупований півострів Крим буде настільки порушено, що росіяни дуже скоро на собі відчують колапсуючі явища. 

Ще є один напрямок – через Маріуполь на Бердянськ, а також із Таганрогу на Бердянськ. Але і тут не все так просто, бо цей напрямок поступово також стає небезпечним для транспортування логістичних колон. І через деякий час він взагалі може припинити своє існування. Тому поступово для росіян дійсно вимальовується “маленьке пухнасте звірятко””, -сказав Коваленко. 

На питання, чи здатна Україна вже сьогодні тримати під вогневим контролем усі логістичні ланцюжки, які є у Росії для перекидання всього необхідного її військам у Криму та на окупованому півдні України, Коваленко зазначив наступне: 

“Говорити про повний вогневий контроль поки що зарано, його поки що немає. Але вогневий вплив є, і цього зараз достатньо, щоб порушувати логістичне забезпечення. У подальшому, в перспективі ситуація для Росії, звісно, буде погіршуватися, а для нас – покращуватися”. 

Щодо остаточного знищення Кримського мосту Коваленко сказав, що це досить непередбачувано. 

 “Можливо, це станеться найближчим часом – усе залежить від ситуації на фронті. Вже зараз ми могли б проекспериментувати щодо Кримського мосту із використанням тих самих крилатих ракет Storm Shadow і SCALP-EG, чому б ні. З урахуванням їхніх можливостей по дальності польоту це максимальна відстань, іще й з урахуванням буфера безпеки для носія. Адже коли носій робить пуск ракети, він повинен мати буфер безпеки, щоб не потрапити в зону дії російської ППО біля лінії зіткнення, а також щоб убезпечити себе від атак із боку російських винищувачів, які можуть використовувати ракетні комплекси великого радіусу дії. З урахуванням цього буфера безпеки та доступних для нас локацій для запуску це майже максимальні можливості цих ракет. Тому, на мій погляд, експериментувати можна, але не факт, що це буде ефективно. 

Після того, як відбудеться прорив другої лінії оборони російських окупантів, і після того, як ми їх відкинемо хоча б до Токмаку, можна буде говорити про те, що на залізничній частині Кримського мосту може щось статися – щось може прилетіти вже з повітря, а не приплисти з моря”, – підсумував він.