Країни НАТО вперше від часів “холодної війни” розробляють секретні військові плани, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Російською Федерацією. Затвердити їх планують на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року.
Про це повідомило інформаційне агентство Reuters.
У НАТО не бачили потреби розробляти широкомасштабні оборонні плани протягом десятиліть, але російська агресія в Україні змусила готуватися до ймовірного конфлікту.
“Ми повинні бути готові до того, що конфлікт може виникнути будь-коли”, – цитує агентство одного із вищих військових чиновників НАТО, адмірала Роба Бауера.
Секретні плани дій у відповідь на потенційну агресію РФ налічують тисячі сторінок. Як у часи “холодної війни”, ці документи визначатимуть певні війська для захисту певних регіонів.
Альянс також планує узгодити модернізацію збройних сили та матеріально-технічного забезпечення у країнах-учасницях НАТО.
“Союзники точно знатимуть, які сили та можливості потрібні, зокрема, де, що і як розгортати”, – сказав глава НАТО Йенс Столтенберг.
Офіційні особи НАТО підрахували, що на повну реалізацію планів знадобиться кілька років. Водночас вони наголошують, що за потреби Альянс може негайно розпочати бій.
“Ми готові битися сьогодні ввечері. Ви знаєте, ви ніколи не буваєте достатньо готові. Ніколи. Ми повинні бути в змозі битися сьогодні ввечері, якщо це необхідно, з тим, що у нас є”, – цитує агентство заступника начальника Верховного штабу об’єднаних сил НАТО в Європі генерал-лейтенанта Юбера Коттеро.
Проте найімовірніше останні події вказують на те, що членам Альянсу не доведеться вступати у прямий конфлікт з РФ. Адже знищення відразу 6 гіперзвукових ракет “Кинджал” за допомогою ЗРК Patriot в небі над Києвом руйнує всю російську стратегію, придуману для гіпотетичного конфлікту з НАТО. Таку думку висловив військовий оглядач Кирило Данильченко.
“Збиті 6 “Кинджалів” – історична подія. Адже одиничний можна збити lucky shot (вдалим пострілом – ред ), але перехоплення групового залпу це вже працююча система”, – вважає він.
Данильченко зазначає, що вся суть “Кинджалів” полягала у гарантованому ураженні цілі, незалежно від того, наскільки щільна система ППО у противника. Однак тепер з’ясувалося, що “Кинджали” не тільки не гарантують прориву ворожої ППО, а й самі практично гарантовано збиваються.
У той же час Кремль не буде і не може визнати провал використання Кинджалів, тому що ефективність Patriot стала великим геополітичним ударом для Росії, вважає радниця з комунікацій керівника Офісу президента України Дарія Зарівна.
За її словами, західний ЗРК помножив на нуль медійний міф про неможливість збити Кинджала. Зокрема, цей міф ворог підживлював ударами по Києву в перші місяці широкомасштабного вторгнення, коли ми не мали сучасних систем ППО, і це було потрібне Росії для підвищення свого впливу в автократичній системі координат і для протистояння із Заходом.
“Але тепер західна зброя виявилася більш ефективною. Повітряні сили на ЗРК Patriot довели, що Кинжал не можна називати гіперзвуковою ракетою. Це виявилося черговою брехнею росіян і продемонструвало нікчемну відсталість їхнього ВПК від західного. Це серйозний удар, який бачать інші автократії”, – пояснила Заровна.
Саме тому, підкреслила вона, росіяни після однієї невдалої спроби вразити Patriot зробили ще одну масштабнішу, але теж невдалу. Втім, вони, за словами Зарівної, наразі змушені запускати фейки про знищення ЗРК.
Вона не виключила, що росіяни спробують вдарити ще раз, бо зазнали геополітичного ляпаса і пропаганда їх не врятує, але чергова “вундервафля” вже нікого не вразить.