Коли російські загарбники вийдуть з тимчасово окупованих Донецької та Луганської області, то ризик обстрілів України буде зберігатись постійно

Про це розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в інтерв’ю українському виданню

Він зазначив, що після деокупації Путін або будь-хто інший повинен підписати офіційне розпорядження про припинення режиму “СВО” і віддати наказ усім військам, які були в ній задіяні, повернутися до місць постійної дислокації.

“Тобто не просто відвести зброю, а відвезти її за кілька сотень кілометрів від території України, щоб зменшити ризики ураження хоча б артилерійською зброєю. Поки цього не буде зроблено, ризики будуть зберігатися. Більше того, поки цього не буде, росіяни можуть так само підтягувати свою артилерію і обстрілювати південь Херсонщини тощо. Тому, безумовно, в результаті нашої победи ми повинні досягти того стану, при якому будуть віддані відповідним російським військам накази відходити”, – пояснив експерт.

Також Мусієнко зазначив, що нарощування наших артилерійських можливостей і контрбатарейної боротьби навіть після війни має бути постійним і системним.

“Ми повинні бути готові давати відсіч, якщо вони будуть мати намір нас колись обстріляти, без всяких сумнівів”, – підсумував експерт.

Окрім того, війська країни-окупанта Росії напередодні контрнаступу сил оборони України зробили ставку на класичні дії в “обороні”. Вони риють окопи, траншеї, ставлять “пірамідки” і виставляють артилерію в надії зупинити наступ українських військ. Київ і країни-партнери чудово бачать, як готуються російські загарбники і розуміють їхні дії. 

Мусієнко розповів про те, що готовність ворога до контрнаступальної операції ЗСУ буде зрозуміла лише тоді, коли почнуться активні бойові дії. Окупанти будують класичну лінію оборони.

“Що стосується контрнаступу і підготовки, то наскільки ворог готовий та як буде просуватися контрнаступ покажуть виключно бойові дії. Сьогодні ми дійсно можемо констатувати, що Росія робить основні акценти в обороні на класичні підходи – окопи, траншеї, “пірамідки” Пригожина, щоб перешкоджати ними руху техніки, мінні поля, бліндажі, рови. Плюс на розташування вогневих пунктів, які даватимуть можливість ворогу захищено вести вогонь у тих чи інших місцях. Далі акценти роблять на наявність звичайної зброї, артилерії, як реактивної, так і ствольної, яка даватиме можливість російським військам перешкоджати нашому контрнаступу”, – зазначив Мусієнко.

За його словами, ефективність так званої оборонної лінії російських військ залежить від тактики, а також наявності сил і засобів. Україна і країни-партнери бачать і розуміють їхні дії. Росіяни сподіваються, що вони зможуть поставити артилерію і намагатимуться стримати атаки ЗСУ.

“Чи є створення Росією захисних споруд елементами, які створюють нам перешкоди, а також ефективність таких споруд вимірюється наступними речами. По-перше, непомітним їх створенням, щоб була можливість створювати якісь засідки. По-друге, мати сили, ресурси і засоби розосередити сили по цих захисних лініях у такій кількості, щоб вони були приблизно однаковими, тому що ніхто не знає, де саме буде основний напрямок українського удару. Це може бути промацування лінії оборони, ворог може думати, що це розвідка боєм, а це вже можуть бути саме наступальні дії і прорив одразу на кількох напрямках. Але, розумієте, тоді вони не зможуть протидіяти.

За наявності хороших розвідувальних засобів (а за допомогою наших партнерів у нас є можливості до проведення розвідки як супутникової, так і з інших джерел, які дають можливість встановити місцерозташування основних оборонних ліній армії РФ) ми їх бачимо, як на долоні. Ми з колегами робили для Reuters аналіз на підставі відкритих даних, то навіть він дає можливість побачити, де вони розташовуються. Тому це теж нам в актив. Також Росія робить акцент на свою артилерію. Вони думають, що вони виставлять свою артилерію і матимуть змогу захищатися”, – підкреслив Олександр Мусієнко.