У 2018 році Білорусь експортувала до України кам'яного вугілля на 50 мільйонів доларів. Це у 798 разів більше, аніж у 2017 році.
Однак, у даних українського Держстату імпорт вугілля з Білорусі взагалі не згадується. Офіційно головними імпортерами вугілля в Україну є Казахстан, Молдова та країна-агресор – Російська Федерація.
У Білорусі покладів вугілля мало. В основному вони представлені бурим вугіллям. Антрациту ж в Білорусі немає взагалі, тож єдиним джерелом цього вугілля могла стати лише його купівля в інших країнах.
Журналісти "Радіо Свабода" стверджують, що вугілля до Білорусі могло потрапити з шахт на тимчасово окупованому Донбасі. Зокрема, це вугілля купує компанія "ДТЕК" Ріната Ахметова та державна компанія Центренерго, яку планували приватизувати наприкінці 2018 року.
Журналісти зазначають, що новим способом постачання вугілля з окупованого Донбасу державна компанія зацікавилась після того, як у 2016 році потрапила у скандал через купівлю вугілля у бойовиків. Однак, у компанії Ахметова журналістам повідомили, що вугілля з Білорусі не купують.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик також категорично спростував ці припущення та припустив, що це може бути реекспорт з Росії. Однак цю теорію експерти називають не дуже переконливою.
Ми й так закуповуємо вугілля з РФ, тож я не бачу причини, чому ми маємо ховати вугілля, яке заходить з Росії через Білорусь. Я вважаю, що є всі підстави вважати, що це вугілля – з наших окупованих територій,– наголосив енергетичний експерт Святослав Павлюк.
Антрацит – саме той різновид вугілля, який вкрай необхідний українцям. Адже ТЕЦ працюють лише на антрациті, а після окупації Донбасу його в країні дуже бракує.
Насалик запевнив, що маршрути вугілля, яке йде з ОРДЛО, контролюються. Але як саме – не пояснив. А ще гарантує, що з окупованих територій тверде паливо постачають в єдину країну – Росію.
Хоча у 2017 році з'ясувалося, що вугілля класу антрацит з ОРДЛО постачають і в Польщу. Роблять це через компанію, засновником якої був екс-заступник міністра вугільної промисловості так званої ЛНР Олександр Мельничук.
До речі, за дивним збігом обставин, постачання антрациту в Україну з Білорусі зросло у 2018 році. Проте офіційний Мінськ переконує: вугілля, що поставляють в Україну – з Росії. А де вона його бере, з власних копалень чи із непідконтрольної території, білоруси не знають.