Після завершення будівництво газопроводу «Північний потік – 2» , «Газпром» оголосив про початок його експлуатації. Новозбудований газопровід почне комерційні поставки лише після того, як оператор проєкту дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG буде сертифікована німецьким регулятором. Сама ж процедура може тривати вісім місяців.

На підставі цього, радниця міністра енергетики України та ексзаступниця глави МЗС Олена Зеркаль зауважила, що «заяви Росії про терміни запуску газопроводу є далекими від реальності».

15 вересня в Києві відбувся закритий круглий стіл «Транзит газу через Україну». Українські та німецькі фахівці відпрацьовували сценарії дій європейського співтовариства відповідно до європейського законодавства у нових умовах.

Голова «Нафтогазу України» Юрій Вітренко на зустрічі з обраними журналістами оприлюднив план протидії черговій газовій атаці Кремля. В інтерв’ю «Главкому» він розповів, що сертифікація оператора Nord Stream 2 AG повинна надати змогу європейським компаніям самостійно вирішувати, яким газопроводом вони будуть транспортувати газ.

«Ми пояснили, що це вже не питання, чи буде «Газпром» у майбутньому використовувати газ як зброю. Ми показали конкретні приклади, зокрема, як саме зараз «Газпром» використовує газ як геополітичну зброю проти України, штучно обмежуючи постачання газу на европейський ринок, тому в Європі досягнуті рекордні спотові ціни (За даними Української енергетичної біржі, 16 вересня ціна на хабі TTF перевищила 29,7 грн за кубометр)», – наголосив Вітренко.

Також українська сторона дуже чітко пояснила юридичну позицію стосовно сертифікації компанії-оператора Nord Stream 2 AG.

«Для того, щоб була забезпечена повна відповідність європейському законодавству, про що наголошують і Німеччина, і США, має бути забезпечена чесна, справедлива конкуренція. Це означає, що всі, і насамперед європейські компанії, як і «Газпром», повинні отримати недискримінаційний доступ до усіх газопроводів, що об’єднують Росію та Євросоюз», – додав голова «Нафтогазу».

Європейські компанії повинні мати змогу самостійно вирішувати, яким газопроводом вони будуть транспортувати газ, наголосив він.

«Ми пояснили, як це працює (на законодавчому рівні – «Главком»), чому це повинно бути вимогою під час сертифікації оператора Nord Stream 2 AG та надали всі необхідні економічні аргументи», – повідомив Юрій Вітренко.