У США порадили Україні не «скиглити» з приводу «Північного потоку-2». Старший радник з питань енергетичної безпеки Держдепу Амос Хохштейн в інтерв’ю виданню Томаша Фіали «Новое время» дав зрозуміти, що рятувати українську ГТС особливо ніхто і не збирається.

«Давайте дивитися на «Північний потік-2» широко. Давайте дивитися на наше майбутнє, в якому ми не повинні прокинутися і зрозуміти, що Україна ізольована від сучасних енергетичних систем світу і енергетичної економіки тільки тому, що хтось не зрозумів, що час модернізуватися».

Як пише телеграм канал “Клименко Тайм” таким чином він більш ніж прозоро натякнув, що має утримати енергобезпеку України:

«Мова йде про трансформацію існуючого кошика енергоресурсів, відхід від вугілля і розширення джерел відновлюваної та ядерної енергії. Потрібно ефективно використовувати поклади українських енергетичних родовищ.

Тут без сюрпризів, акценти розставлені чітко – не дарма ж США погодилися вкласти 30 мільярдів доларів в будівництво п’яти атомним енергоблоків на території України, – пише канал.

Варто зазначити, що у контексті останніх подій, Президент Володимир Зеленський створив робочу групу з напрацювання пропозицій щодо мінімізації загроз від будівництва газогонів в обхід України.

Як зазначається, відповідне розпорядження №545/2021-рп Президент підписав «у зв’язку з будівництвом магістральних газопроводів в обхід України та безпековими викликами у сфері енергетики, зокрема реалізацією проєкту «Північний потік – 2», який містить прямі загрози національній безпеці та безпеці всього регіону».

У документі вказується, що робоча група має підготувати пропозиції стосовно заходів із запобігання та мінімізації негативних наслідків для держави від спорудження газогонів і напрацювати пропозиції для зменшення окремих загроз у безпековій та енергетичній сферах.

Відповідно до рішення глави держави робочу групу очолив керівник Офісу Президента Андрій Єрмак. До її складу, зокрема, увійшли очільник СБУ Іван Баканов, голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, міністр енергетики Герман Галущенко, секретар РНБО Олексій Данілов.

Зазначається, що керівник робочої групи у разі потреби може вносити зміни до її складу та залучати до роботи представників органів виконавчої влади, наукових установ, громадських об’єднань, а також незалежних експертів.

У своюю чергу, Голова правління “Нафтогазу” Юрій Вітренко заявив, що США та Німеччині ще не пізно зупинити російський газопровід “Північний потік -2”.

“Навіть якщо це може бути, я не знаю, завершено на 99%, ми як і раніше вважаємо, що його можна і потрібно зупинити. І зі свого боку ми будемо обговорювати, що США можуть зробити в цьому відношенні, наприклад, санкції США проти Nord Stream AG “, – заявив Вітренко.

Вітренко додав, що “конкретні дискусії між лідерами дуже важливі для встановлення довіри”.

Агентство нагадує, що Україна наполягала на гарантіях, щоб зберегти свій статус транзиту газу після 2024 року, коли закінчиться чинна угода Києва про транзит з РФ.

“Ми продовжуємо підкреслювати, що це не гроші для нас, перш за все, це питання національної безпеки України”, – зазначив голова “Нафтогазу”.