В Україні створять флот дронів. Про збір коштів на їхню закупівлю заявив президент Володимир Зеленський. Пожертвування з усього світу приймає платформа United24.

Морські дрони є на озброєнні низки країн. Експерти наводять приклад Sea Hunter і Saildrone Explorer — американські безпілотні судна. Їхнє призначення — розвідка та пошук ворожих судів. В Офісі президента поки не уточнюють, які саме дрони має на увазі Володимир Зеленський. За словами фахівців, найдієвішими у боротьбі з військово-морським флотом Росії можуть стати дрони-камікадзе.

“Дрон-камікадзе — це абсолютно новий напрямок розвитку морських сил. В чому їх головна перевага — вони мають гіпотетично більшу дальність, ніж навіть протикорабельні ракети. І тут треба ще згадати аспект — всі сучасні кораблі побудовані із таким урахуванням, щоб максимально протидіяти атаці саме з повітря, тому що зараз головна ударна сила і загроза для всіх кораблів це протикорабельні ракети, тому значна частина озброєння та систем корабля будь-якого направлена на убезпечення від такої загрози. Водночас напівзанурені дрони-камікадзе, вони ще менш помітні, ніж будь-яка протикорабельна ракета, і мають більше шансів уразити корабель”, — пояснив головний редактор Defense Express Олег Катков.

Фахівці припускають, що за наявності подібних дронів українські Збройні сили могли б заблокувати ВМС Росії — не дати кораблям РФ наближатися до берега та обстрілювати мирні українські міста. Тим більше, що дрони-каміказди, як морські, так і повітряні, — дешеве озброєння.

“Моя стельова оцінка — від 30 до 50 тис. доларів кожен такий дрон коштуватиме тим, хто на нього скидатиметься. Такі 100 штук дійсно знищать або закриють російський флот у Севастопольській бухті, вони його там замінують, якимись ланцюгами, сітками перекриють, щоб ці дрони не могли пройти. З іншого боку, ми цього й добиваємося, щоб вони не могли вийти зі своєї бухти та не змогли воювати”, — зазначив військовий експерт Павло Нарожний.

Чи планує Україна закуповувати дрони чи вироблятиме їх сама — поки що невідомо. Зазначимо, що Чорноморський флот Росії вже не може повноцінно виконувати власні функції, його роль у війні на 70% зведена нанівець, вважає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко. По-перше, флот більше не може обстрілювати артилерією українські міста на узбережжі. По-друге, не може використовуватися для висадки морського десанту,

«Його роль на сьогодні зводиться лише до того, щоб обстрілювати українські міста, українські об’єкти інфраструктури ракетами “Калібр”. Це чимала загроза, але це точно не те, для чого створюється повноцінний флот, який коштує досить багато грошей, і його обслуговування так само», – наголосив експерт в етері національного телемарафону.

Росія змушена тримати частину флоту в Новоросійську, оскільки атака на аеродром «Сакі» та вибухи на складах боєприпасів під Джанкоєм довели окупанту, що Україна є ближче, ніж здається. Згодом частину кораблів повернули, але атака 29 жовтня демонструє їхгню вразливістья, а отже, якісь рішення ухвалюватимуться, вважає експерт. Крім того, під час нещодавньої атаки пошкодження міг отримати новий флагман ЧФ Росії «Адмірал Макаров». Росія офіційно не визнає пошкодження фрегата, але дані розслідувань підтверджують ураженння.

«Поки що важко сказати, наскільки вони важкі з  точки зору проведення ремонту. Принаймні на деякий час він точно не зможе виконувати одну зі своїх функцій – завдавання ударів ракетами “Калібр”», – додає експерт.