593338

Спікер парламенту Володимир Гройсман після прийняття нового закону тезово пояснив, як будуть відбуватись місцеві вибори 25 жовтня.

Головні тези з нового закону про місцеві вибори Гройсман опублікував на своїй сторінці у Facebook, передає Корупція.Інфо

— У селах і селищах з населенням до 90 тис. вибори відбуватимуться за звичною мажоритарною системою.

— Вибори до райрад, міськрад та облрад будуть проходити вже за пропорційною системою.

— Мерів міст з населенням більше 90 тис. обиратимуть абсолютною більшістю, тобто 50%+1 голос. Для цього передбачена можливість проведення другого туру.

— Місто, район, область діляться на округи. 

За кожним округом партія може висунути свого кандидата (саме партія, виборчі блоки цим законом не передбачені). Якщо партія набрала 5% голосів, кількість кандидатів від неї, які пройшли, визначається відповідно до кількості голосів, поданих безпосередньо за депутата в окремому окрузі. До ради проходять ті кандидати від партії, які отримали найбільшу підтримку виборців, а не ті, яких партія поставила на перші місця у списку.

— Щодо бюлетня. 

На ньому буде позначено прізвище кандидата, а навпроти назва партії, від якої він висувається. Таким чином відбуватиметься одночасне голосування за кандидата і за партію.

— Висування мерів теж відбуватиметься тільки від партій.

— Дата реєстрації партії для участі у виборах не має значення (немає норми, щоб вона була зареєстрована за рік чи за півроку до виборів)

— Вперше до Закону введено європейську норму щодо присутності у списку партії не менше 30% представників однієї статі.

"Ну і нарешті, для тих, хто говорить, що через новий закон певні округи можуть залишитися без своїх представників, відповім — виборцям нема за що хвилюватись, оскільки депутати відповідатимуть за все місто, а Рада зможе додатково розподілити відповідальність депутатів за округи", — зауважив Голова Верховної Ради.

Нагадаємо, Народні депутати прийняли новий закон про місцеві вибори. Він виключає участь у виборах політичних блоків.

Згідно з цим законом, місцеві вибори не відбудуться в окупованому Криму та на окупованій частині Донецької і Луганської областей.

Цей закон підтримали 257 народних депутатів.

За словами голови комітету з питань правової політики і правосуддя Руслана Князевича, у новому законі враховано пропозицію про виключення блоків з переліку суб'єктів виборчого процесу.

Домовилися про закріплення у так званій "закритій частині списку" по одному лідеру цього виборчого списку,


— пояснив він.

Князевич розповів, що в перехідних положеннях закону встановлено, що вибори до місцевих рад Криму і деяких районів Донецької та Луганської областей, призначені на 25 жовтня, не проводяться "у зв'язку із здійсненням Російською Федерацією тимчасової окупації і збройної агресії проти України і неможливістю забезпечити дотримання стандартів проведення виборів ОБСЄ".

Крім того, окремим законом мають встановити порядок використання політичної реклами на місцевих виборах.

Вибори депутатів сільських і селищних рад будуть проводити за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідних адміністративних одиниць. Обласні, міські та районні ради обиратимуть за пропорційною системою з відкритими списками.

У законі є також поправка про те, що серед висунутих кандидатами у депутати повинно бути не менше 30% жінок.

 

 

За матеріалами: Телеканал "24"