Україна не зможе захопити ініціативу на полі бою впродовж декількох наступних місяців. Контрнаступ ЗСУ малоймовірний щонайменше до пізнього літа. Про це заявив головнокомандувач збройними силами Великої Британії Ентоні Радакін.
За його словами, Силам оборони України не вистачає боєприпасів через затримки з військовою допомогою, і ця проблема найближчим часом залишатиметься актуальною. Радакін вважає, що ситуація на фронті зміниться, коли Захід погодить нові кроки з підтримки України.
Головком британських ЗС заявив, що Україна зіткнулася зі складнощами на фронті через брак снарядів, викликаний призупиненням військової допомоги від США. Водночас Європа не може заповнити прогалину, що виникла.
Союзники НАТО обговорюють шляхи посилення підтримки України. Ймовірно, під час або напередодні липневого саміту будуть анонсовані нові пакети допомоги.
Водночас ЗС РФ вже завоювали «відносно невеликі території» на тактичному рівні. Зокрема, втративши 17 тисяч бійців і ще 30 тисяч пораненими, окупанти захопили Авдіївку в Донецькій області. Також напружені бої йдуть під Часовим Яром, куди Сили оборони відступили після втрати Бахмута.
«Я думаю, що це скрутне становище, яке, ймовірно, триватиме принаймні наступні кілька місяців», — вважає Радакін.
За його оцінкою, ЗСУ навряд чи зможуть почати новий контрнаступ раніше пізнього літа. Найімовірніше, Сили оборони почнуть рухатися на фронті вже в наступному році.
Також Радакін оцінив загрози з боку Росії для країн Заходу. За його словами, зараз країна-агресор втягнута у війну з Україною та не становить серйозної військової загрози для членів Північноатлантичного альянсу.
За його словами, для нового нападу РФ потрібно було б «відновити свої танки і бронетехніку, відновити свої запаси ракет великої дальності й артилерійських боєприпасів і вийти із затяжної та важкої війни».
«Я не кажу, що Росія не є небезпечною», — додав адмірал.
Варто підкреслити, що ракети Taurus допомогли би змінити ситуацію на фронті. Німеччина готова допомогти Україні всім можливим, водночас повинна якнайскоріше ухвалити рішення про їх передавання.
Про це сказав бригадний генерал Бундесверу у відставці Клаус Віттманн.
«Ракети – це зброя, яка має вирішальне значення, адже Україна повинна зруйнувати логістику ворога, включаючи Керченський міст», – сказав військовий експерт.
За його словами, головне зараз – зупинити наступ російської армії. Британські авіаційні крилаті ракети класу «повітря-земля» StormShadow та французькі авіаційні крилаті ракети класу «повітря-земля» Scalp дуже допомагають, але в ЗСУ їх небагато, і вони мають менший радіус дії, ніж німецькі Taurus.
«Якщо якась зброя може зупинити російський наступ – це вже так званий «геймченджер», тобто те, що може змінити правила гри, регіонального масштабу. Але, звісно, це не те, що негайно зупинить війну, визнав експерт, додавши, що він «щодня разом з іншими бореться за те, щоб уряд ФРН ухвалив рішення про передачу далекобійних ракет Taurus», – сказав військовий експерт.
Віттманн також висловив сподівання, що канцлер ФРН Олаф Шольц, попри нещодавню заяву про небажання передавати Україні Taurus, усе ж змінить свою думку.
Він зауважив, що точковими ударами по об’єктах у Росії Україна довела відповідальність щодо використання зброї далекого радіусу дії, а інші спірні контраргументи, як от начебто необхідність залучення солдатів бундесверу до програмування ракет, є невірними.
«Путіна треба зупинити в Україні», – сказав Клаус Віттманн.
Він зауважив, що західні партнери, зокрема Німеччина, мали надати Україні набагато більше засобів, насамперед броньованих машин різного класу, і набагато раніше. Повільність Німеччини призвела до того, що ЗСУ не мали достатньої кількості бойової броньованої техніки, щоб розширити успіхи свого контрнаступу під Харковом і Херсоном восени 2022 року.