Полковник ЗСУ у запасі, військовий експерт Роман Світан в інтерв’ю одному українському ЗМІ пояснив, які можливості відкриваються після звільнення українською армією Урожайного Донецької області.
«Ріка Мокрі Яли йде з півночі на південь, вона проходить через Завітне Бажання і далі на Старомлинівку, це основна лінія оборони. Для того, щоб підійти до основної лінії оборони, потрібно буде ще звільнити Завітне Бажання, ну і далі підійти вже до Старомлинівки.
Вихід на Завітне Бажання краще робити з підрізанням лівого флангу, східного флангу — це вихід з-під Урожайного на Октябрське та напівоточення Новодонецького, там є два населені пункти на південний схід від Урожайного. Ось саме рух наших військ зараз спрямований саме туди: на Октябрське з підрізанням того ж таки Новодонецького», — заявив експерт.
Як каже експерт, як тільки ми зачистимо східний фланг, тоді можна рухатися далі у бік Завітного Бажання та Старомлинівки.
«Ось у такій диспозиції зараз, я думаю, найближчі тиждень-півтори займатимемося цим питанням. Я думаю, гарнізон, який знаходиться трохи ще на схід від цієї точки, від цього плацдарму, Вугледарський гарнізон допоможе зі свого боку вже зі Сходу піддавити російські війська і у районі Октябрського і того ж Новодонецького. Навіть, можливо, вийде і взяти в оперативне оточення або повне оточення Новодонецький гарнізон російських військ», — додав Роман Світан.
Ситуацію на фронті прокоментував і військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.
У своєму блозі на Обозреватель він зазначив, що неодноразово наголошував, що війна в Україні унікальна, і такої в сучасній історії не було. Унікальні операції, унікальні рішення та унікальні ситуації. Прикладів цього можна наводити безліч. Деякі з них…
«Наприклад, коли країна-агресор із флотом, програє морський бій країні без флоту. Такого в історії ще ніколи не було. Або країна-агресор, у якої найнебезпечніша і найчисельніша десантна компонента, з більш ніж 30 повітряних десантних операцій, змогла здійснити успішно лише одну.
Продовжувати можу до нескінченності, але сьогодні я б хотів поговорити про оборону і те, як Україна зруйнувала закостенілі стереотипи щодо ведення оборони.» — пише експерт.
Як відомо, до такого стереотипу належить твердження, що для прориву оборони потрібна в 3 рази і навіть більше кількісна перевага, ніж тих, хто обороняється.
Коваленко стверджує, що у певному сенсі, у 2022 СОУ саме таку тактику й обрали. Ми змогли зупинити просування РОВ, ведучи в перші тижні вторгнення винятково оборонну діяльність і за чисельної та техніко-технологічної переваги ворога, не тільки зупинили його, а й знекровили і відкинули.
Своєю чергою, операція в Запорізькій області повністю руйнує цей стереотип!
«Першу лінію оборони, найскладнішу і найекстремальнішу, СОУ прорвали. РОВ спішно задіяли резерви, стали стягувати додатково підрозділи 49 ОВА і 68 АК, розчохлюють стратегічні резерви. І тим не менше, СОУ щодня просуваються, відтісняючи ворога.» — пише експерт.
Коваленко зазначає, що цих показників, навіть за, здавалося б, катастрофічної нестачі подекуди в 70%, що можна порівняти з втратою боєздатності, відносно достатньо для оборони. Але важливе це саме слово «відносно».
«Російське командування розуміло, що Запорізька область може стати головним театром бойових дій, а тому й гарячково готувало лінії оборони, але повністю штатно укомплектувати групу військ так і не змогло. А все чому? А все тому, що такої можливості у їхнього ВПК немає.» — зазначає оглядач.
Коваленко стверджує, що вони насилу зараз витягують в активній фазі бойових дій 50% компенсації втрат, наприклад, артилерії, можуть компенсувати на місяць до 20% -30% втрати ППО, не кажучи вже про повну штатну комплектацію підрозділів, особливо новосформованих.
Це зайвий раз доводить те, що російська армія втратила наступальний потенціал і може виконувати і то, досить посередньо, оборонний функціонал… В іншому ж — українська армія зруйнувала черговий стереотип. Маючи в обороні більш ніж потрійну перевагу практично за всіма показниками і непрохідні лінії оборони, російська армія не здатна стримувати наступ СОУ і не зможе.