В офісі прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана дали зрозуміти, що не погодяться на майбутній вступ України до ЄС без нових поступок щодо закону про освіту, який останніми роками став головною причиною проблем у двосторонніх відносинах.
Про це сказав міністр, відповідальний за Офіс прем’єра, Гергей Гуйяш, пише Telex.
Гуйяш сказав, що Угорщина готова буде підтримати членство України в ЄС лише у разі, якщо Україна “забезпечить використання мови закарпатських угорців”.
При цьому, за його словами, угорський уряд хотів би покращити відносини з Україною, і це буде можливо, якби Україна внесла зміни до закону про освіту – які, з позиції Будапешта, “порушують усі європейські підходи” та обмежують використання угорської мови, і саме тому Угорщина протидіяла йому усіма можливими способами.
Хочемо додати:
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан залишається одним із небагатьох лідерів держав Євросоюзу, які не відвідали Київ після початку повномасштабної війни Росії проти України. Місяць тому речник Орбана Берталан Хаваші підтвердив, що під час зустрічі в рамках саміту ЄС у Брюсселі Президент України Володимир Зеленський запросив Орбана відвідати Україну. Візит прем’єра Угорщини до Києва готується та відбудеться “після виконання всіх передумов”, повідомив напередодні угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто хорватському телеканалу N1.
”Ми отримали запрошення і цінуємо його”, — сказав Сіярто.
Чи приїде до Києва Віктор Орбан? І що може змусити його змінити позицію стосовно західних санкцій проти Росії та щодо розв’язаної проти України війни? В ефірі Українського Радіо свою думку з цього приводу висловив Дмитро Тужанський, директор Інституту центральноєвропейської стратегії, засновник проєкту RE:OPEN UKRAINE.
Які передумови для візиту Орбана в Україну — це питання безпеки чи якихось давніх українсько-угорських проблем?
Дмитро Тужанський не думає, що йдеться про питання безпеки.
“Особливо з огляду на те, яка кількість високопосадовців відвідували Київ від початку повномасштабного російського вторгнення. Тому йдеться більше про особливості українсько-угорських відносин, особливості угорської позиції щодо РФ та її агресії, щодо права України на опір, на справедливий мир. Це, звісно, спадок українсько-угорського політичного протистояння, яке триває з 2017 року. Йдеться про те, що після ухвалення Україною нового закону про освіту 5 вересня 2017 року Угорщина була не єдиною державою, критичною щодо цього закону. Тоді відреагувала і Польща, і Румунія, і Болгарія з вимогою внести зміни до закону. Але позиція Угорщини була найбільш гучна й радикальна, і ця позиція не обмежилася власне законом про освіту. Тобто з того моменту між Україною та Угорщиною є політичне й дипломатичне протистояння на різних рівнях. Воно торкається не лише мови, а й прав угорської нацменшини — як їх інтерпретувати і розширювати?. Дуже складне й багатошарове питання, але за останні шість років стало зрозуміло: річ не тільки в тому, що Угорщина стурбована долею і правами угорської нацменшини в Україні. Найбільш небезпечний компонент цього питання — російський вплив на українсько-угорські відносини, на прагнення росіян зіштовхнути українців та угорців лобами, спровокувати конфлікт, аж до силових сутичок. Нагадаю, у 2018 році саме росіяни стояли за організацією двох підпалів упродовж трьох тижнів Угорського центру в Ужгороді. Спочатку це було руками польських праворадикалів, а потім — руками ФСБ Росії, причому так цинічно, що співучасниками проходять атошники з Дніпра”, — стверджує Дмитро Тужанський.