Після того, як українські війська були змушені залишити свої позиції в Авдіївці, можна очікувати, що російські сили будуть намагатись продовжити тиск. Паралельно з цим окупаційні сили активізувалися на кількох інших напрямках.
Полковник запасу Збройних Сил України та військовий експерт Роман Світан наголосив, що втрата контролю над Авдіївкою не стане серйозною проблемою для оборони фронту. У той же час, російські сили розпочали проведення операції з очищення від опонентів у місті Авдіївка.
Світан підкреслив, що Авдіївка не була орієнтована на оборону, але функціонувала як плацдарм для майбутнього наступу на Донецьк. Цей об’єкт був утриманий під контролем ще в період з 2014 по 2015 роки, коли було здійснено оборону Донецького аеропорту протягом понад 200 днів. Головна мета полягала в тому, щоб зберегти можливість для подальшого повернення під контроль Донецька.
«Основна лінія оборони за Авдіївкою йде від Карлівки до Очеретиного. Вона серйозна завдяки географії. Її будували ще під час АТО. Західніше Карлівського водосховища – лінія оборони. Росіяни це прекрасно знають і намагаються нас витіснити саме на другу лінію оборони», – зауважив полковник запасу ЗСУ.
На думку військового експерта, після того, як росіяни захопили Авдіївку, вони можуть продовжити свій наступ, оскільки ЗСУ все ще стикаються з нестачею боєприпасів. Існує можливість їхнього просування з Бахмута на Часів Яр, проте варто зауважити, що Часів Яр є височиною, на яку окупанти намагаються підійти знизу. Тому позиції там виявляються більш вигідними, ніж в Авдіївці.
«Утім усі серйозні напрямки тримались завдяки армійській артилерії, вогневій завісі. Якщо нема боєприпасів, то росіяни, звісно, зможуть просунутись. Вони будуть тиснути на Часів Яр, хоча навряд це буде основне завдання. Основне їхнє завдання в тому, щоб повернути собі вигідні оборонні рубежі», – наголосив льотчик-інструктор.
Звернемо увагу, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко розповів, що втрата Авдіївки може призвести до відходу й з інших, менш вигідних рубежів, адже не лише звідти необхідно відійти.
«Нашим військам треба відійти й з флангів, де вони перебували. Нам треба зараз підстрахувати також Мар’їнський напрямок і Вугледар – над ними всіма зараз буде нависати ворог і там теж може відбуватися тактичний відхід з певних позицій. Під це і створюються певні оборонні рубежі, щоб далі вдало стримувати ворога», — пояснив експерт.
Щодо масштабів тактичного відступу, Мусієнко наголосив на важливості врахування особливостей ландшафту. Він відзначив, що за Авдіївкою розташовані рівнини, тобто поля, де відсутні населені пункти, і немає можливості обладнати оборонні рубежі.
«Це дещо складніше. Тому обирають більш вигідні позиції, їх добре оснащують», — пояснив він.
Авдіївку раніше вважали політичною метою Російської Федерації перед виборами Путіна. Ще однією такою ціллю вважають Куп’янськ. За словами експерта, зараз Куп’янськ стане для ворога «дуже амбітною ціллю».
«Для росіян дуже бажано було б зараз вийти на Оскіл, захопити Куп’янськ, потім рухатися на з’єднання з Лиманським угрупованням. І далі вони можуть розвинути цей наступ до північної частини Донецької області та паралельно загрожувати Харківщині», — додав він.
Зараз важливо концентруватися на обороні Куп’янська.
«У командування є чудове розуміння, що цей напрямок потрібно боронити. Там створюється не одна лінія оборони, аби стримувати ворога. І наразі нам вдається його успішно стримувати. У Куп’янську ситуація краще, тому що позиції у нас вигідніші. Ландшафт дозволяє і оборонні рубежі облаштовані добре. Але з точки зору тиску ворога, зараз він почне тиснути сильніше. Зараз існують дві такі небезпечні точки — це Куп’янськ і Часів Яр», — розповів Олександр Мусієнко.
Він зазначив, що на Часів Яр ворог тисне з осені, тож можемо очікувати посилення тиску після втрати Авдіївки.
«Я думаю, що на Часів Яр вони також почнуть тиснути активніше. Ще є Мар’їнка — небезпечна на сході — але там, я думаю, ситуацію ми стабілізуємо», — сказав Олександр Мусієнко.