Історія Бахмуту, міста на Сході України, довга та трагічна. З початку повномасштабного вторгнення це місто неодноразово було полем бою. Зруйновані житлові будинки, тяжко поранені солдати, заповнені брудом окопи та мирні жителі під безперервним бомбардуванням, стали знайомими сценами в Бахмуті та його околицях від початку бойових дій. Через це багато експертів вважає, що навіть якщо Росія і здобуде Бахмут, то така перемога буде Пірровою.
Бахмут – є стратегічно важливим населеним пунктом, адже якщо Росії вдалося б взяти це місто, то це б позбавило Україну корисних залізничних шляхів, а також дало б країні-терористу можливість захопити інші більші міста – Слов’янськ та Краматорськ.
«Бої за Бахмут не є безглуздими, а стратегічно необґрунтованими (для Росії), враховуючи слабкий наступальний потенціал і відсутність перспектив прориву, навіть якщо місто буде захоплене», — сказав Кофман.
Кондрад Музика, польський військовий аналітик також підтримує думку Кофмана:
«Якби Бахмут був захоплений, коли вони почали атаку в серпні, тоді це було б значним. Але все залежить від імпульсу»
Однак оскільки Україна підкріпила свої позиції на ближніх територіях, то прорив Росії не буде значним та вже таким важливим. Україна зменшила стратегічне значення Бахмута.
Тим не менш ситуація на Бахмуті залишається складною та напруженою, деякі західні експерти називають цю боротьбу «м’ясорубкою». Для обох сторін здобуття Бахмуту є трагічним та жахливим. Лінія фронту є дуже нестійкою та переходить «туди-сюди».
Про тяжкість ситуації кажуть і українськи експерти, аналітики та військові.
Нагадаємо, що за місто вже 5 місяців боряться обидві сторони. Та для Росії нема прориву. Однак, як зазначає Reuters, здобуття Бахмуту стало б для Росії перш за все символічною політичною перемогою. Адже, як відомо, моральна готовність воювати у російських військових дуже низька, мотивації нема, тому така символічна перемога стала би для росіян поштовхом для підняття морального духу.
Експерт з військово-політичних питань, генерал Вальтер Файхтінґер (Walter Feichtinger) також зазначає:
«На мій погляд, для російського командування важливо будь-що завоювати це місто, щоб цього року досягти хоч якогось військового успіху.»
Також Вальтер каже:
«Українські війська не хочуть поступатися жодним сантиметром, а хочуть відвоювати свої території. З іншого боку, ЗСУ створювали оборонні рубежі на цій ділянці протягом багатьох тижнів та місяців. І якщо їм доведеться відступити, вони будуть змушені будувати нову лінію оборони. А це вимагає часу та сил і, звісно, є оперативним недоліком.»
Отже, збереження Бахмуту в руках України, натомість, стає для нашої держави показовою для того, аби західні та світові партнери підтримували країну постачанням зброї.
Водночас аби зберегти позиції наших захисників, експерт Вальтер Файхтінґер каже, що перед ЗСУ стоїть завдання зберегти згуртованість оборонних підрозділів, а не потрапити на тактичні хитрощі противника, наприклад, перекинувши сили не на ту ділянку фронту, де буде завдано основного удару, а за три-п’ять кілометрів від нього.
Додамо: як розповів боєць ТРО, військовий медик Єгор Фірсов, ситуація в Бахмуті дуже важка, але без змін. В місті постійно точаться бої.
“Що стосується ситуації у Бахмуті, я добре знаю цю ситуацію. Там тяжко, там немає ранку, військові не сплять. Там одна постійна битва. Ситуація там без змін, але ці два слова “без змін” даються великою ціною, – розповів він.
За його словами, хлопці не збираються здавати місто.
“Ми впевнені, що воно буде під контролем України, але це дуже тяжко”, – констатував Фірсов.