кабмін

Яценюку доведеться погоджувати звільнення з Порошенком, а той поставить свою людину наглядати за реформами, вважають експерти

Прем'єр Арсеній Яценюк днями заявив, що восени представить оновлений склад Кабміну. Так, він обіцяє у вересні провести перевірку ефективності чинного уряду і запропонувати коаліції замінити міністрів, які не справляються зі своєю роботою. За словами прем'єра, він заслухав звіти всіх міністрів, і поставив їм нові завдання, і вже до осені буде зрозуміло, які з них виконані. Нагадаємо, чутки про зміну частини уряду ходять давно: раніше серед претендентів "на виліт" називали міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі, міністра економіки Айвараса Абромавічуса, міністра фінансів Наталію Яресько та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Квіташвілі навіть подав заяву про відставку, однак поки продовжує виконувати обов'язки голови МОЗ. Давно ходять чутки про можливе звільнення міністра енергетики Володимира Демчишина, що особливо актуально у зв'язку з ситуацією до підготовки до опалювального сезону, зокрема, із закачуванням газу в підземні сховища.

ГРА НА ВИПЕРЕДЖЕННЯ. Зараз, за словами політологів, крісла хитаються під Демчишин, Квіташвілі, а також міністром інфраструктури Андрієм Пивоварський і міністром агрополітики Олексієм Павленко. Проте самостійно перестановки в Кабміні Яценюк провести не зможе. Заява прем'єра про оновлення Кабміну – швидше піар, вважає Володимир Фесенко: "Самостійно провести серйозні перестановки він не зможе. Але Яценюк грає на випередження, адже в кінці року серйозні претензії будуть вже до всього Кабміну, і тоді можуть замінити і його". "Яценюк перехоплює ініціативу у президента. Оновлення Кабміну в будь-якому випадку відбудеться, причому з ініціативи Порошенка", – говорить Вадим Карасьов.

КВОТИ І КРІСЛА. 

Говорячи про конкретних міністрів, Фесенко зазначає: "У будь-якому випадку, потрібно буде призначити нового міністра екології, може піти Квіташвілі. Проблема з оновленням Кабміну в тому, що більша частина міністрів – квота БПП, і тому їх звільнення Яценюку доведеться погоджувати з президентом і коаліцією". Формально ж претензії можна пред'явити половині міністрів, підкреслює політолог: "Серйозні питання є до міністра енергетики Володимиру Демчишин, але, знову ж, він іде за квотою БПП, тому його звільнять, якщо Яценюк знайде спільну мову з Порошенком. Можуть бути питання і до міністра інфраструктури Андрій Пивоварський, але він також пройшов за квотою БПП". Крім того, на думку Фесенка, можуть виникнути претензії також до міністрів за квотою малих фракцій коаліції – "Самопомочі" і "Радикальної партії": "До роботи Олексія Павленка (МінАПК) і так є питання, і тут демарш "Самопомочі" в Раді може стати приводом для його відставки, та ж ситуація – і з віце-прем'єром Валерієм Вощевським (квота "Радикальної партії"). Якщо малі партнери по коаліції будуть грати проти провладних фракцій, їм можуть натякнути, що вони можуть позбутися своїх людей в уряді".

Між Яценюком і Порошенко в питанні відставок міністрів йде негласне протистояння, згоден Карасьов: "Наприклад, Яценюк хотів би змінити Демчишина через проблеми на енергоринку, але Порошенко хотів би його залишити. Точно так само – з міністром інфраструктури Андрієм Пивоварський. Залишається питання, хто займе крісло міністра екології – людина з команди президента чи все-таки людина за квотою Юлії Тимошенко. Тут у прем'єра мало шансів просунути свого кандидата. Швидше за все, Порошенко хоче оновити і МОЗ. Можуть бути питання і до МВС, але поки позиції Арсена Авакова здаються більш сильними. Що стосується Мінекономіки та Мінфіну, поки вони залишаються поза критикою".

Але політолог Олександр Палій зазначає, що при узгодженні між Банковою і прем'єром можуть вилетіти з крісел і міністри економблока: "У першу чергу, питання повинні бути до міністерств, що безпосередньо працюють з бізнесом, які повинні були займатися дерегуляцією. Тому, якщо БПП і "Народний фронт" питання узгодять, відставки можливі, адже голосів у них поки вистачає і без малих фракцій".

НОВІ ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄРИ. 

На думку Фесенка, переформатування уряду восени може означати також зменшення складу Кабміну і поява віце-прем'єра з євроінтеграції: "Можливо, деякі посади поєднають". Карасьов додає, що призначать і віце-прем'єра з реформ: "Ігоря Кононенко (заступник голови фракції БПП) поставлять першим-віце-прем'єром з реформ, щоб зміцнити позицію президента в уряді".