image

Експерти оцінили, в які сфери економіки Україна може залучити інвестиції, і коли інвестиції можуть повернутися в країну

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб нещодавно повідомив про продаж компанія Primestar Energy FZE (Об'єднані Арабські Емірати) 100% акцій ПАТ "Укргазпромбанк". Договір купівлі-продажу 100% акцій банку був підписаний 7 серпня.

Відповідно до умов угоди, фонд не буде витрачати свої кошти на виплату гарантованої суми відшкодувань. Primestar Energy також відшкодує витрати фонду на здійснення тимчасової адміністрації в банку.

За даними Нацбанку України, за розміром активів (1,369 млрд грн.) Укргазпромбанк на 1 січня 2015 займав 81-е місце серед 158 діючих у країні банків. До 1 липня активи впали до 581,4 млн грн., власний капітал був негативним і становив "мінус" 197,9 млн грн. Чистий збиток у першому півріччі досяг 354,6 млн грн.

"Укргазпромбанк" був визнаний неплатоспроможним 8 квітня 2015.

Primestar Energy FZE, як повідомляється на сайті компанії, займається торгівлею вугіллям, сталлю, енергоносіями, працює на ринках Близького Сходу, Південно-Східної та Східної Азії.

Це не єдина покупка неплатоспроможного банку, яка сталася в цьому році.

16 липня 2015 був підписаний договір про продаж 100% акцій ПАТ "АСТРА БАНК" між уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) і AGRO HOLDINGS (UKRAINE) LIMITED, дочірньою компанією інвестиційного фонду під управлінням NCH Capital (США). Це був перший в Україні продаж неплатоспроможного банку новому інвестору.

Проте експерти не схильні вважати, що ці угоди свідчать про інтерес інвесторів до українських банків. Тут, переслідується чийсь вузький інтерес, зазначив Сегодня.ua екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко. Подібної думки дотримується і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його даними, компанія, яка брала участь у купівлі "Укргазпромбанку", не має відношення до арабського капіталу. При цьому експерт нагадав, що в арабських країнах заборонено інвестувати в немусульманські країни. Робиться це тільки в особливих випадках через спеціальну систему державних фондів.

 

Інвестиційна привабливість під питанням

Думки експертів про те, наскільки сьогодні Україна цікава як західним, так і незахідним інвесторам розійшлися.

За словами Олександра Охріменка, зараз Україна цікава тільки російським інвесторам, оскільки і металургія, і хімічна промисловість і машинобудування зав'язані на поставки РФ. Іншим же країнам інвестувати в ці галузі нецікаво, оскільки при високих ризиках, немає гарантії в отриманні високих доходів, пояснив експерт. "Для інвестора головне не країна, для інвестора головне дохід", – сказав Олександр Охріменко Сегодня.ua.

Президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло, навпаки, вважає, що Україна все ще залишається привабливою для іноземних інвестицій.

 

"Інвесторів, в першу чергу, цікавить аграрний сектор. В Україні буде попит на агрологістику, агромашинобудування і агрохімію. Також цікава енергетична сфера. Україна активно розвиватиме енергоефективність і знижувати енергоємність. Цей блок включає весь спектр від малої генерації, альтернативних джерел енергії до виробництва енергоефективного обігрівального обладнання та опалювальних машин", – сказав експерт Сегодня.ua.

Третя ключова сфера, за його словами, – це транспортна та телекомунікаційна інфраструктура, розвитком якої Україна буде активно займатися найближчі роки.

При цьому Ярослав Жаліло вважає, що Україна може бути цікава країнам, які сьогодні активно розвиваються. "Країни північно-східній Азії, в першу чергу, це Китай. Він активно експортує свій капітал по різних країнах світу. Можна говорити про Латинську Америку, потенційно вони могли б бути зацікавлені", – сказав економіст, додавши, що поки не бачить інтересу з боку арабських країн інвестувати в Україну.

Олександр Охріменко, в свою чергу, зазначає, що є один актив, який обов'язково приверне великих інвесторів, у тому числі і державні фонди Китаю та арабських країн – це земля.

 

"Україна на сьогоднішній момент нічого крім землі запропонувати масовому закордонному інвестору не може. Якщо буде продаж землі, її можуть купити державні фонди арабських країн, Китаю. Грошей у них більш ніж достатньо", – сказав він.

Поки ж на продаж землі в Україні діє мораторій.

 

Коли в Україну повернутися інвестиції?

За даними Держстату, на 1 квітня 2015 обсяг прямих іноземних інвестицій з початку інвестування в економіку країни склав 41,06 млрд дол. За перший квартал поточного року іноземні інвестори вклали 345,5 млн дол., а вилучили 223 млн. дол.

.jpg_220

Джерело: Держстат

За прогнозами Ярослава Жаліло, вже до кінця цього року можна очікувати зростання інвестицій з боку країн з капіталом, що розвивається.

Олександр Охріменко, зазначає, що велика частина іноземних інвестицій – це гроші вітчизняних суб'єктів господарювання, які заводяться в Україну через офшори. "Якщо припинитися "війна олігархів", то відразу різко збільшаться інвестиції з Кіпру, Голландії, Австрії. У нас буде неймовірний ріст інвестицій", – говорить він.

Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, в свою чергу, вказує, що іноземний інвестор завжди розглядає кілька варіантів вкладення своїх грошей, а при виборі країни керується рядом критеріїв. "Перше, він хоче отримати адекватний рівень винагороди, тобто прибуток при прийнятному рівні ризику. Не буває на 100% безризикових інвестицій. Друге пов'язане з конкретними умовами ведення бізнесу там, куди він інвестує. Третій момент – багато залежить від стратегії інвестора" , – сказав він Сегодня.ua.

У випадку з Україною, за словами експерта, рішення інвесторів "впираються" в два моменти.

"Перше, це невизначеність ситуації на сході України. Всі (інвестори, – ред.) десять разів подумають з приводу того, чи варто вкладати гроші в країну, на території якої ведеться війна. Це війна не наша, ця війна інспірована Росією, але для інвестора в цьому плані важливий факт військових дій і всі речі, які з цим пов'язані. Другий фактор, який також є досить важливим – це поточне економічне становище країни. Ми бачимо, що на сьогоднішній день країна намагається насилу привести макроекономічну стабілізацію. Без макроекономічної стабільності ніякий інвестор крім найбільш ризикованого не прийде в нашу економіку", – сказав економіст.

Також, за його словами, для інвестора важливо розуміти, якою буде подальша політична ситуація, інвестори уважно дивляться на те, що відбувається в плані переговорів між Україною та іноземними кредиторами, дуже багато залежатиме від того, як підуть регуляторні реформи.

При цьому Ігор Бураковський зазначив, що зараз неможливо спрогнозувати, коли ситуація в Україні може стабілізуватися і в країну повернутися інвестиції.

"Українська ситуація характеризується високим рівнем волатильності і високим рівнем невизначеності. Невизначеність полягає в тому, що можуть відбутися якісь зміни, яких ми з вами навіть не припускаємо. А волатильність полягає в тому, що коливання того ж валютного курсу та інших параметрів можуть бути досить високими, що ми і бачили протягом попереднього року", – сказав він.

При цьому експерт зазначив, що ситуація України ні чим не відрізняється від тих країн, на території яких проходять військові конфлікти.

 

За матеріалами: Сегодня