В Україні вже через кілька днів підвищать мінімальні пенсії і перерахують зарплати деяким співробітникам. Так, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму збільшується і мінімальний розмір цілого ряду виплат.

Зарплати: торкнеться не всіх

В Україні 7,4% працюючих отримують не більше мінімалки (на даний момент 3723 грн). Згідно із законом "Про прожитковий мінімум", пояснює юрист Олександр Плахотник, частина з них отримають надбавки вже через кілька днів. Так, закон зобов'язує проіндексувати виплати тим співробітникам, зарплата яких знаходиться в межах прожиткового мінімуму.

Тобто всі, хто отримує менше 1921 грн (новий прожитковий мінімум з 1 грудня) повинні отримати підвищення. Варто зазначити, що такі зарплати встановлюють тільки для тих, хто працює неповний робочий день. При цьому повна зарплата повинна становити не менше 3723 грн. Наприклад, якщо за повний робочий день (8 годин на день) платять 3723 грн, то при 4-годинному графіку зарплату можуть знизити до 1861 грн. А в грудні її повинні підвищити (так як вона буде меншою за встановлений прожитковий мінімум).

Більш масштабне підвищення очікується вже з 1 січня. Тоді, згідно з прийнятим бюджетом, мінімалку збільшать з 3723 до 4173 грн. Таке підвищення, судячи за даними Держстату про розподіл заробітних плат, може торкнуться кожного п'ятого працевлаштованого українця.

Мінімальна пенсія: прибавку отримають найбідніші

Як заявили в Кабінеті міністрів, в Україні очікується підвищення пенсій в три етапи. Перший – в грудні (в зв'язку з індексацією). Вже через пару днів українці на заслуженому відпочинку повинні будуть отримувати не менше 1 497 грн (це на 62 грн більше діючої мінімалки). Якщо розмір виплати менше, її збільшать.

Другий етап перегляду пенсій – в січні наступного року. І торкнеться він тільки військових. Так, якщо є 20 років стажу, військовослужбовець на пенсії має право на 50% від своєї зарплати, співробітник поліції – 55%. За кожний рік стажу понад 20 років пенсія збільшується на 3%. При цьому пенсія не може бути нижчою за мінімальну і вище 70% від зарплати. У січні 2019-го військові отримають 25% від належної їм надбавки (з урахуванням актуальних зарплат на займаних ними посадах). Тобто чим старше пенсіонер, тим більш застаріла його зарплата і тим вище буде прибавка.

У квітні 2019-го – заключний етап перерахунку. Тоді автоматично перерахують пенсії всім працюючим українцям з урахуванням, що їх стаж збільшився. При цьому будуть вибирати найбільш вигідні умови перерахунку: тільки з урахуванням страхового стажу або з урахуванням страхового стажу та заробітку.

Допомога вагітним і матерям

В Україні допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами повинна складати як мінімум 25% прожиткового мінімуму. На даний момент ця сума становить 460,2 грн, а вже з 1 грудня – 480,2 грн.

Також українці мають право на одноразову допомогу при народженні дитини. А з 1 січня 2019-го, заявили в Міністерстві соціальної політики, в Україні будуть відшкодовувати вартість послуг по догляду за дитиною до 6 років, встановленого на 1 січня відповідного року (на 1.01.2018 – 1 492 грн. – Ред.).

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

"Ці види підтримки сімей з дітьми вводяться додатково і не впливають ні на тривалість відпустки по догляду за дитиною, ні на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми", – пояснили в міністерстві.

Виплати безробітним

Українці, які зареєструвалися в Центрах зайнятості, мають право отримувати допомогу по безробіттю. Максимальний розмір виплати – 4 прожиткових мінімуми для працездатних. Так, до грудня будуть платити не більше 7364 грн, а після грудня виплати піднімуть більш ніж на 300 грн – до 7684 грн.

Офіційно безробітні українці, які при цьому не перебувають на обліку в Центрі зайнятості, втратили право на субсидію. Виняток – якщо як мінімум три місяці до оформлення знижки такий безробітний сплачував єдиний соцвнесок. Остання умова в першу чергу ввели для заработчін – вони можуть платити в Україні податки, а їх сім'ї – отримувати субсидію.