Протистояння між Рінатом Ахметовим і Президентом Зеленським є найбільш помітним, але не єдиним «фронтом» в процесі політичної боротьби навколо закону про олігархів.
“Не менш важливими є «фронти» закордонні. В команді Ахметова, наприклад, роблять ставку на експертизу закону про олігархів у Венеційській комісії. Але треба розуміти, що наші західні партнери теж, як і нинішнє українське керівництво, розуміють необхідність кардинального послаблення впливу олігархів на українську політику. Саме тому політика деолігархизації була підтримана у підсумковому документі саміту Україна-ЄС”, – написав на своїй сторінці у Facebook політолог Володимир Фесенко.
За його словами, “ще один тривожний дзвіночок для наших олігархів надійшов днями з Лондону”.
Аналітики провідного британського аналітичного центру в галузі міжнародних відносин Chatham House опублікували нещодавно доповідь «Проблема клептократії у Великій Британії. Як обслуговування пострадянських еліт послаблює верховенство закону». В цьому документі серед українських олігархів названі і представники України – Д. Фірташ та Р. Ахметов.
У Фірташа і до цього були серйозні проблеми, особливо у стосунках з американським правосуддям. Тому дивуватися не доводиться. А от для Ріната Леонідовича це неприємна новина, зокрема і в контексті протистояння з Президентом Зеленським.
“Це ж великий удар по іміджу поважних бізнесменів («інвесторів», як люблять казати в оточенні Ахметова) і філантропів, який ретельно формують команди майже всіх наших олігархів, зокрема і згаданих у звіті Chatham House. Це і ризики для їх бізнесу, особливо у стосунках із західними партнерами. І це послаблює їх політичні позиції в Україні. Адже олігархами їх називають не лише Президент Зеленський, чи українські журналісти і політологи, а й поважні західні організації. Тому важче буде спростовувати свій олігархічний статус”, – підкреслив політолог.
Про цю ж статтю говорить і політолог Петро Олещук Він зазначає, що у Британії вийшла цікава аналітика від досить авторитетної структури, яка займається питаннями міжнародних відносин – Chatham House.
Як відомо, у документі запропоноване авторська класифікація носіїв “брудних грошей” з пострадянського простору, які їх везуть на Британські острови: клептократи, олігархи, та “залишенці”, яких витіснили з власних країн. Відомі в Україні Д. Фірташ та Р. Ахметов проходять саме по категорії “олігархи”.
“Мабуть, складова про походження олігархічних грошей зі звіту для українців “одкровенням” виглядати не буде. Ми це знаємо, але цікавішим є негативний вплив, який олігархи справляють на “Захід” і Великобританію”, – зазначив Олещук.
Зокрема, українські олігархи позиціонують себе як “поважні бізнесмени” та “філантропи”. Той же Фірташ навіть робив пожертви для Кембріджського університету, і потім використовував це як аргумент, коли хотів у британському суді захистити свою “честь та гідність” від видання Kyiv Post.
Цю особливість уже помітили навіть британці: з одного боку – позиціонуємо себе як “нормальній бізнесмени” та навіть “філантропи”, з іншого – відмиваємо гроші та розводимо за ці брудні гроші корупцію.
Так що сам факт того, що у Британії помітили ризики від “міграції” східноєвропейської клептократії до Лондону, досить показовий. Все це перестає бути “локальною проблемою”, – підкреслив політолог.