Європа має боротися за свої цінності та протистояти РФ.

«Ми повинні мати мужність називати зло злом, Росія сьогодні – це імперія зла та імперія брехні. Коли в місті Ізюм розкопують масові поховання, ніхто в Європі не має права спати спокійно», – заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 19 вересня, перебуваючи на саміті консерваторів у столиці Словаччини Братиславі.

Консервативний саміт організовано академічною асоціацією «Спільнота Ладислава Гануса». Тема зустрічі у Братиславі – найважливіші виклики для сучасної Європи, включаючи, серед іншого, ситуацію в Україні.

Матеуш Моравецький зазначив, що для того, щоб Європа могла відповісти на сучасні виклики, вона має боротися за свої традиційні цінності та протистояти Росії, повідомляє «Радіо Польща».

«Ми у Центральній Європі добре знали, яку загрозу несе російський імперіалізм та бездіяльність та пасивність до нього. Коли ми попереджали про відродження цих неоімперіалістичних схильностей і амбіцій Кремля, то нас не сприймали враз, до нас часто ставилися як до голосу істерії. Але сьогодні ми бачимо, що наш прогноз був пророчим», – заявив Моравецький.

За оцінкою прем’єр-міністра Польщі, Західна Європа застрягла у пастці подвійного стереотипу — по-перше, щодо Центральної Європи, по-друге, щодо Росії.

Матеуш Моравецький зазначив, що по відношенню до Росії Західна Європа мала високий ступінь захоплення, високий ступінь толерантності та прощення до різних неоімперських нахилів, які, зрештою, були видні неозброєним оком і до 24 лютого.

Водночас стосовно Центральної Європи, за його словами, це був своєрідний патерналізм і критичний погляд на спроби країн регіону вирватися з посткомунізму.

В Європейському Союзі всі розуміють, що Україна є першим фронтом у боротьбі з агресією РФ. Таку думку озвучив депутат Сейму Литви, голова литовської делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Емануеліс Зінгеріс.

Він наголосив, що Литва, Латвія, Естонія, Польща особливо переживають за Україну з огляду на спільне минуле.

“Ми своїм тілом переживаємо всі ці події. І розуміємо, що кожен ваш солдат гине за нас. Ми розуміємо, що будемо наступними. Особливо розуміють поляки, які вже переозброюються. Усі розуміють, що ви перший фронт Європи. Але тільки італійці, іспанці, греки — здалеку, а ми розуміємо ближче”, — сказав Зінгеріс в ефірі одного з телеканалів.

Депутат Сейму наголосив, що після Бучі, Ірпеня та інших міст України, в яких війська РФ вбивали мирних людей, росіяни не мають спокійно пити каву в Європі. Тому рішення Польщі та країн Балтії закрити в’їзд для туристів із Росії є абсолютно виправданим.

“Розуміючи, що таке нинішня Росія, до якої ручки вона докотилася, після того, як убила всіх своїх найсвітліших людей, починаючи від Нємцова та закінчуючи іншими демократами, звичайно, виникає думка: люди, які сидять на Арбаті та п’ють спокійно каву, не мають права пити таку ж тут, у нас, в Європі, та радіти життю. Особливо після того, як в Ірпені, Бучі вбили сотні мирних людей. І тепер ви відкрили нові місця масових вбивств. Отже, ми абсолютно ясно розуміємо, що російський народ має відчути на собі результат”, — переконаний Зінгеріс.

Крім того, він зазначив, що в Росії сьогодні попрали всі закони, тож говорити, що заборона видачі віз — порушення прав людини — недоцільно.

Про які закони можна говорити з Росією? Вона порушила все що можливо у світі. Порушено все, починаючи з Конвенції з прав людини. До того ж, як може країна-член ООН напасти на сусідню державу і намагатися стерти її з землі?