В Україні кожен оцінювач нерухомості і нотаріус повинен реєструвати угоди на онлайн-платформі. Вартість двох заходів – 1020 грн. Гроші будуть платити українці, які замовляють такі послуги – продавці нерухомості.
Відповідне рішення прийняв Фонд державного майна, нововведення вже діє. Система запустилася без перехідного періоду і всього з одним майданчиком – Оцінка.online. Її створило приватне підприємство "Ві ай пі Департмент". За даними Міністерства юстиції, в другому кварталі цього року в Україні зареєстрували 75,4 тис. угод з купівлі-продажу. У середньому за рік – близько 230 тис. угод. Однак платити потрібно не за саму реєстрацію, а за кожен "вхід" до реєстру. Тобто якщо потрібно перевірити інформацію в реєстрі, також доведеться заплатити.
Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон
У підсумку в день Оцінка.online, згідно з даними учасників ринку, приймає до 2 тис. заходів. За рік таким чином можна заробити близько 620 млн грн. Куди йде прибуток, невідомо. Оператори, які займаються обслуговуванням оцінщиків і нотаріусів, самі не знають, за що беруть гроші. Одні кажуть, що 510 грн – плата за їхню послугу і всі гроші дістаються фірмі, інші стверджують, що 2,75% від зібраної суми віддадуть до бюджету.
Як заявили в прес-службі Антимонопольного комітету, до них зі скаргами почали масово звертатися як громадяни, які змушені платити по 1020 грн за те, що ще зовсім недавно надавалося державою безкоштовно, так і учасники ринку.
Водночас у Фонді держмайна (ФДМ) заявляють, що кількість майданчиків, які можуть під'єднатися до бази, не обмежується. Нібито вже авторизували ще 3 платформи.