Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що контрнаступ не варто зводити до якихось активних наступальних дій і конкретних дат. За її словами, це комплекс заходів і на сході уже зараз тривають контрнаступальні дії ЗСУ.   

Заступниця міністра оборони зазначила, що активні штурмові дії в Бахмуті, Мар’їнці на Авдіївському, Лиманському напрямках фронту, теж можна вважати елементом контрнаступу. 

За словами Маляр, військові не обговорюють публічно чи навіть між собою плани Збройних сил щодо контрнаступу.

Вона уточнила, що плани ЗСУ залежаться від спроможностей української армії та від інформації про стан ворога. 

Як підкреслив військовий експерт Олег Жданов, вся Україна чекає початку наступальних дій наших бійців, однак не варто так трактувати заяви міністерства оборони.

Жданов зауважив, що перший етап контрнаступу включає його підготовку. Певно, це мала на увазі Ганна Маляр.

Для початку контрнаступу потрібно знати, яка ситуація зараз у противника і вибити основні цілі, які можуть заважати українському контрнаступу, зазначив Жданов.

Це можна вважати за початок. Підготовчий період теж включає і сам контрнаступ,– прокоментував військовий експерт 24 каналу.

Проте українські війська поки що можуть перебувати в районах зосередження, і навіть не починати рух, а продовжувати підготовку, отримання техніки та накопичення озброєння.

Метою контрнаступальних дій Сил оборони України навесні та влітку 2023 року має бути розірвання наземної лінії комунікацій ворога та колапс угруповань Росії на півдні.

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав генерал армії США у відставці, екскомандувач американських військ в Іраку та Афганістані і колишній директор ЦРУ Девід Петреус.

За його словами, вирішальну роль у контрнаступі зіграють західні танки, БМП, артилерія, а також підготовлені за кордоном українські підрозділи, а ключове значення буде належати взаємодії задля проведення загальновійськової операції.

 «Те, чого Росія не зробила, і те, що українці зробили під час харківського наступу минулої осені. Що маю на увазі — використання танків разом з піхотою, щоб утримати ворожу піхоту та їхні протитанкові ракети подалі від танків, використання танків разом з артилерією і мінометами, щоб придушити ворога, і використання танків разом з інженерами і піротехнічними підрозділами армії, щоб зменшити шкоду і знешкодити міни», — пояснив Петреус.

Він звернув увагу ще на три аспекти взаємодії:

  • підтримка танків ППО та авіацією;
  • ефективне командування і контроль над радіоелектронікою з боку України, щоб ускладнити комунікацію росіян;
  • логістика і своєчасне введення у бій свіжих сил.

Контрнаступ переслідуватиме дві мети, прогнозує ексдиректор ЦРУ.

 «Одна з них полягає в тому, щоб росіяни не змогли підкріпити або поповнити запаси Криму через південно-східну частину України, тобто розірвати наземну лінію комунікацій, якої росіяни досягли своїм наступом навесні і влітку минулого року. Друга полягає в тому, щоб спричинити крах, можливо, навіть колапс російських сил на досить великій території півдня України, оскільки ЗСУ звільнять більшу частину української території, яку росіяни захопили минулого року, аж по Крим», — вважає Петреус.

Він переконаний, що українці ближчим часом зроблять те, чого не вдалося досягти росіянам торік і під час наступ у 2023 році на Донбасі — тобто досягнуть ефекту загальновійськових операцій.