У п’ятницю ввечері, 19 березня, Рада національної безпеки і оборони (РНБО) провела засідання, на якому ухвалила рішення по аудиту надрокористувачів, в першу чергу зачепивши російсько-українського олігарха Павла Фукса. Втім, схоже, справжній удар був нанесений по іншій фігурі.

Також були введені санкції проти Віктора Януковича і чиновників часів його правління, а також РНБО вирішила зайнятися телекомунікаційним монополістом “Зеонбуд”.

Тінь Петра Олексійовича

Першим за важливістю, безумовно, стало рішення ввести санкції проти 19 компаній, що працюють в сфері користування надрами, а конкретно – видобутком природного газу.

Секретар РНБО Олексій Данилов озвучив список компаній, які потрапили під санкції: “Геоконект”, “Глобалгеоінвест”, “Трансетгео”, “Геопост”, “Геовертікаль”, “Геотаргет”, “Надрапрайд”, “Геофорс”, “Геостенс”, “Надравестгруп”, “Бестоілкомпані”, “Надрапростір”, “Інфогеотренд”, “Еджінмарка”, “Екогазальянс”,” Епіваленерджі”, “Юнолітоіл”, “Профіннафт”, “Бестгеотек”.

“Щодо цих 19 компаній застосований максимальний вид санкцій”, – заявив Данилов.

Усі ці компанії, щодо яких РНБО ввела санкції, проходять у справі, яку пов’язують з екс-міністром енергетики Едуардом Ставицьким компанії “Голден Деррік” (пізніше перейменована в “ІСТ Юроуп Петролеум”). Арешту дозволів на користування надрами цих компаній з минулого року безрезультатно домагається в судах Офіс генпрокурора.

Йдеться про Ново-Диканську площу (ТОВ “Гео Коннект”), Попаснянсько-Самарську (ТОВ “Еджейн Макро”), Північно-Перещепинську (ТОВ “Глобал Гео Інвест”), Ольшанську (ТОВ “Транс Сет Гео”), Південно-Свістунківську (ТОВ “Еко Газ Альянс”), Південно-Зіньківську (ТОВ “Епівал Енерджі”), Бірківську-Юхновську (ТОВ “Гео Пост”), Флеровську-Ювілейну (ТОВ “Юнол Ойл”), Руновщінську (ТОВ “Профі Нафт” ), Боярско-Чапаєвську (ТОВ “Гео Таргент”), Деражнянську (ТОВ “Надра Прайд”), Гулаковську (ТОВ “Бест Гео Тех”), Зуїв (ТОВ “Гео Стенс”), Бутовський-Миргородської (ТОВ “Надра Вест Груп”), Лютенські-Будищанській (ТОВ” Гео Форс Ойл”), Північно-Федоровской (ТОВ” Бест Оіл Компані”), Майорівську (ТОВ” Надрапростір”), Давидовську-Лелюховську (ТОВ” Гео Вертикаль”) і Клюшниківську (ТОВ”Інфо Гео Тренд”).

У ЗМІ писали, що “Голден Деррік” отримав ці дозволи на розвідку і видобуток нафти і газу в 2012-2013 роках поза конкурсом, тому що третина його капіталу належала державній НАК “Надра України”. Однак, як заявила тодішній народний депутат Ольга Белькова, НАК наприкінці 2018 року продало за 12 млн грн 33% в цих 19 родовищах загальною площею в 2 тис. кв. км без аукціону. “Надра України” пояснили свої дії тим, що ця частка не надавала держкомпанії реальної можливості впливати на господарську діяльність товариства та прийняття управлінських рішень.

Надалі ДБР порушило кримінальні справи за фактом розтрати майна, проте добитися позитивних вердиктів для арешту дозволів на видобуток не вдалося.

Ці компанії пов’язують з російсько-українським олігархом Павлом Фуксом, хоча той це заперечує. Журналісти “Економічної правди” в 2018 року відзначали, що ліцензії для цих компаній допомагав відновлювати на той момент нардеп від Блоку Петра Порошенка, один з найбільш близьких до тодішнього президента юристів Олександр Грановський. Деякі ЗМІ стверджують, що Фукс, якого називають формальним власником активів, часто скуповував токсичні активи оточення Януковича в інтересах третіх осіб, в тому числі, тодішніх топ-чиновників. З огляду на наявності серед учасників цієї схеми Грановського, ланцюжок цілком може тягнутися до колишнього президента Петра Порошенка.

Як пізніше заявив Зеленський, на думку правоохоронців, компанії отримали ці ліцензії за заниженою ціною, завдавши державі великих збитків.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.