Під час узгодження останнього пакета санкцій проти Росії Європейський Союз заблокував пропозицію про внесення до санкційного списку російського металургійного підприємства “ВСМПО-Авісма” – найбільшого у світі виробника титану.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на The Wall Street Journal.

Зазначається, що рішення заблокували Франція та інші країни-члени ЄС. Воно пов’язане з тим, що “ВСМПО-Авісма” є найважливішим постачальником титану для найбільшого виробника комерційних реактивних літаків Airbus зі штаб-квартирою у Франції.

За словами співрозмовників The Wall Street Journal, “ВСМПО” спершу була серед компаній у новому пакеті санкцій – вона постачає матеріали для російських реактивних винищувачів, зокрема літаків, які брали участь у війні в Україні.

Як розповіли газеті дипломати ЄС, що країни-члени висловили занепокоєння, що обмеження експорту для “ВСМПО” може спровокувати взаємний крок з боку Москви щодо припинення продажу титану компанії компаніям ЄС.

За даними Airbus, Росія є джерелом майже половини титану для світової аерокосмічної промисловості. Європейський виробник літаків сам купує близько 65% свого титану у “ВСМПО”. При цьому титан є відносно невеликим джерелом доходу для російської економіки: у 2020 році експорт становив лише 415 мільйонів доларів.

“Немає сенсу накладати санкції на Росію щодо титану, тому що для Росії це малий бізнес. Ті, проти кого ми будемо вводити санкції, – це ми самі. Ні США, ні Європа, ні інші не хотіли вводити санкції проти ВСМПО. Це не мало б сенсу”, – говорив раніше генеральний директор Airbus Гійом Форі.

Втім, напередодні країни Європейського союзу погодили новий пакет обмежувальних заходів проти Росії, до якого увійшла заборона на імпорт російського золота.

Про це повідомила у Twitter президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

“Держави-члени погодилися на наші посилені та продовжені санкції ЄС проти Кремля. Я вітаю це. Це посилає сильний сигнал Москві: ми підтримуватимемо високий тиск стільки, скільки буде потрібно”, – йдеться у повідомленні.

Також вони розширюють перелік товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися для військово-промислового комплексу і на які поширюються експортні обмеження. Крім того, нові заходи розширюють вже існуючу заборону доступу до портів на шлюзи, щоб унеможливити обхід санкцій.

Про це йдеться у комюніке Ради ЄС, що є у розпорядженні “Європейської правди”.

Розширюються обмеження на прийом депозитів – під них підпадають депозити фізичних та юридичних осіб з третіх країн, у яких контрольний пакет акції належить громадянам або резидентам РФ. Прийом депозитів для незабороненої транскордонної торгівлі потребуватиме попереднього погодження відповідних національних органів.

Також внесли роз’яснення щодо деяких раніше запроваджених санкцій.

“Так, технічна допомога РФ для авіаційних товарів і технологій буде дозволена тією мірою, як це необхідно для забезпечення технічних промислових стандартів, що визначають роботу Міжнародної організації з цивільної авіації, а заборона будь-яких транзакцій з російськими юридичними особами зазнає незначних змін задля уможливлення доступу до правосуддя”, – зазначають у комюніке.

Також, пояснюючи це прагненням запобігти негативним наслідкам для продовольчої ситуації та енергетичної безпеки у світі, ЄС вирішив продовжити виняток із заборони на транзакції з окремими державними компаніями – коли вони стосуються сільськогосподарської продукції та транспортування нафти до третіх країн.

Також розширено перелік осіб, щодо яких застосовуються персональні санкції, перелік нових прізвищ і назв компаній мають оприлюднити згодом. На додачу, ЄС посилює вимоги до звітування, перекладаючи вимогу декларування активів на самих підсанкційних осіб.