Зустріч президентів України та США 1 вересня минула в продуктивній атмосфері. Про це під час брифінгу після зустрічі повідомив глава держави Володимир Зеленський.
Я не знаю, чи виникла “хімія”, складно сказати. Замість однієї години зустріч тривала дві години, що свідчить про те, що сторони дійсно сторони зацікавлені в діалозі та результаті. Я вважаю, що зустріч була в продуктивній, не постійно сонячній атмосфері, але нормальною чоловічою розмовою. Хмари не те, щоб виходили, просто немає часу відволікатись на сонце, – наголосив президент України.
На переконання Володимира Зеленського, для руху вперед в України достатньо енергії, щоб трішечки всіх штовхати вперед.
Під час зустрічі були важливі теми, безпекові. Темі НАТО приділили дуже багато часу. У нас є, я вважаю, потужні аргументи, які до цього часу на найвищому рівні Україна та США не обговорювала, – зазначив глава держави.
Окремо Володимир Зеленський та Джо Байден зупинилися на питанні енергетичної безпеки, зокрема щодо імплементації Північного потоку-2 та всіх ризиків, які з нею пов’язані.
Крім оборонної угоди, говорили про оборонну підтримку, питання безпеки на Чорноморському узбережжі. Є предметне питання і предметні пропозиції. Ми їх будемо проговорювати та пропрацьовувати, тому що міністр оборони США обов’язково приїде в Україну. Будемо чекати на його візит та робочі підгрупи з приводу цього питання, – повідомив Володимир Зеленський.
Загалом глава держави відзначив, що чув на зустрічі лише приємні слова про Україну. Президент США, зокрема, відзначив реформи, особливо земельну та судову, а також інфраструктурні зміни в Україні.
Також Зеленський наголосив своєму Американському колезі про те, що за час війни на Донбасі Україна втратила 15 тис. своїх кращих людей.
Ми цей біль точно розуміємо, тому що вже восьмий рік поспіль триває війна на сході нашої країни. У ній ми втратили 15 тис. наших кращих людей, – зазначив Володимир Зеленський.
Крім того, президент України попросив Джо Байдена допомогти з визволенням незаконно ув’язненних Росією українців.
Ми вранці передали вашій команді список людей, які перебувають у полоні на окупованій частині Донбасу, в Криму, в Росії. Їх близько 450 людей, – додав Володимир Зеленський.
По закінчинню зустрічі, президентів – була опублікована спільна заява, в якій йшлось про те що:
Після тридцяти років з моменту відновлення Україною своєї незалежності зв’язки між Україною та Сполученими Штатами є міцнішими, ніж будь-коли.
Наші спільні цінності та відданість Європі, яка є цілісною, вільною, демократичною та перебуває в мирі, є основою нашого стратегічного партнерства. Ми працюємо разом над реагуванням на спільні глобальні виклики, включно з енергетичною безпекою та диверсифікацією, зміною клімату та пандемією COVID-19.
Наші відносини є наріжним каменем для безпеки, демократії та прав людини в Україні та в усьому регіоні.
Ми віддані реалізації Україною глибоких і всеосяжних реформ, необхідних для втілення її європейських та євроатлантичних прагнень. Ми також єдині у нашій відданості суверенітету й територіальній цілісності України з огляду на російську агресію, що триває.
Успіх України має центральне значення для глобальної боротьби між демократією та автократією.
Коли ми спільно стикаємося з цим викликом, ми стоїмо пліч-о-пліч та маємо оптимізм стосовно наших амбітних спільних цілей щодо просування демократії, забезпечення справедливості, покращення добробуту та зміцнення безпеки України. Україна досягла прогресу в розбудові доброчесних інституцій та має намір, за підтримки США, продовжувати протидію корупції, забезпечувати підзвітність, захищати права людини, реалізовувати прагнення своїх громадян та створювати сприятливі умови для залучення прямих іноземних інвестицій і стимулювання зростання.
Україна й Сполучені Штати активізують Комісію стратегічного партнерства (КСП), яка буде переорієнтована та забезпечена ресурсами для подолання викликів 21-го століття. Для того щоб відзначити підвищений статус нашого партнерства, Міністр закордонних справ України та Державний секретар США мають намір затвердити нову Хартію на засіданні КСП цієї осені у Вашингтоні.