Журналіст, засновник інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитро Гордон вважає, що президент РФ Володимир Путін намагається налагодити стосунки із президентом України Володимиром Зеленським і використовує для цього методи, яким його навчили у КДБ, але лінія поведінки, якої він дотримувався у спілкуванні з попереднім президентом України Петром Порошенком, у нинішній ситуації не спрацює, тому що Зеленський є представником нового покоління політиків.

Президенту РФ Володимирові Путіну доведеться шукати нові підходи, вибудовуючи стосунки із президентом України Володимиром Зеленським. Таку думку в ефірі радіостанції “Эхо Москвы” 9 січня висловив журналіст, засновник інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитро Гордон.

Обмін утримуваними особами, який відбувся між Україною та Росією і Україною та бойовиками “ДНР” і “ЛНР” наприкінці минулого року, був одним зі способів налагодити ці стосунки, припустив журналіст.

“Путін як досвідчена людина, яка закінчила Вищу школу КДБ і яку навчали, як вербувати людей, традиційно своїх візаві вербує: м’яко обволікає, робить гарні жести тощо. Безумовно, він розуміє, що йому доведеться вибудовувати стосунки із Зеленським протягом п’яти років. Безумовно, до Зеленського потрібно було дібрати інші ключі, ніж дібрали до [попереднього] президента [України Петра] Порошенка”, – сказав Гордон.

Він вважає, що з Порошенком Путіну було легко вибудовувати взаємини, тому що колишнього президента України спонукає “власна жадібність”.

“І там, де справа стосувалася Липецької фабрики [Roshen] або інших активів, він був ручним і керованим. І вони з Путіним розмовляли однією мовою, там проблем не було. Тут людина зовсім іншої формації з абсолютно іншими мізками, абсолютно іншого покоління. І це, звісно ж, створює для Путіна певні труднощі. До нього потрібно дібрати ключ. Однаково з ним треба мати справу. Ось Путін зараз намагається це робити і робить це майстерно, як завжди”, – зазначив журналіст.

Гордон згадав нещодавню зустріч у Парижі лідерів “Нормандської четвірки” – України, Росії, Франції та Німеччини – і поведінку на ній Путіна.

“Я там був (звісно, не в кімнаті, де проводили перемовини), але члени української делегації мені розповідали, що Путін був ввічливим, максимально послужливим, підказував йому [Зеленському], називав виключно “Володимиром Олександровичем”. Зараз він робить цілу низку кроків [для налагодження відносин з Україною], зокрема обмін полоненими, можуть бути якісь [інші] гуманітарні поступки… Не буде поступок тільки в головному [питанні відновлення територіальної цілісності України]. Жодних. Навпаки, буде лише посилення. Але це сутність Володимира Володимировича Путіна. Його навчали, повторюю, цього. Він дуже підготовлений політик”, – сказав журналіст.

Ведучі зазначили, що в Росії складається враження, що Путіну “було начхати” на стосунки з Порошенком, але він намагається їх налагодити із Зеленським, і уточнили, із чим це може бути пов’язано.

“З особливостями особистості Порошенка й Зеленського. Люди дуже різні. Порошенко по суті своїй розводило. Це людина, яка говорить одне, думає інше, обіцяє третє, виконує четверте. Або не виконує. Путін – людина, яка гранично дотримується пацанського кодексу, наскільки я його можу розуміти. Тобто в чому це має вияв? Домовилися – робимо. Пообіцяв – виконав. Порошенко стільки разів його обманював, що в пацанський кодекс Путіна поведінка Петра Олексійовича просто не вклалася”, – сказав журналіст.

На його думку, остаточно зіпсувало стосунки Путіна й Порошенка проходження українських військових кораблів Керченською протокою в листопаді 2018 року. Гордон вважає, що Порошенко свідомо домагався зіткнення з росіянами, щоб запровадити у країні воєнний стан і скасувати президентські вибори, але цьому нібито перешкодили європейські лідери.

“Путін цього кроку не зрозумів, і їхні стосунки добігли кінця. Путін перестав відповідати на дзвінки Порошенка саме після ситуації в Керченській протоці. Порошенко неодноразово намагався дотелефонуватися. Порошенко навіть просив посередників, [наприклад президента Білорусі] Олександра Григоровича Лукашенка, узяти участь у налагодженні стосунків із Путіним, але нічого не вдалося. Він більше не хотів чути [Порошенка], тому що по-пацанськи той вчинив погано. Ось і вся історія. Зеленський – дуже прогнозована людина в тому плані, що в нього теж є пацанський кодекс честі. Він чесний, порядний хлопець (якщо можна сказати про президента “хлопець”). Тому Путін із великим інтересом за ним спостерігає”, – вважає Гордон.