Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі в неділю відреагував на закиди експрем’єра Бориса Джонсона, який різко розкритикував Лондон через зволікання з відправленням зброї в Україну.
Про це Клеверлі сказав в етері Sky News.
Голова британського МЗС підкреслив, що за прем’єрства Джонсона Британія надала Україні протитанкові ракетні комплекси NLAW, «які відіграли важливу роль в обороні Києва», й він «віддає належне його лідерству в цьому питанні».
Водночас, додав Клеверлі, це лідерство продовжилось і за прем’єрства Ріші Сунака.
«Ми були першими в світі, хто передав бойові танки, інші країни світу потім наслідували наш приклад. Ми першими взяли на себе зобов’язання щодо підготовки пілотів винищувачів, потім інші країни наслідували наш приклад. Ми були першими, хто взяв на себе зобов’язання щодо тих ракет дальнього радіусу дії, які допомагають українцям у їхній боротьбі на півдні та південному сході України», – зазначив міністр.
Голова МЗС Британії підкреслив, що «серйозно ставиться до коментарів» Джонсона, але стверджує, що список озброєнь, вже наданих Лондоном Україні, є «доказом того, що він помиляється в цьому питанні».
Варто нагадати, що днями раніше ексглава британського уряду Борис Джонсон закликав уряд Британії припинити зволікати і відправити більше зброї в Україну.
Про це він написав у колонці для журналу The Spectator.
Колишній прем’єр-міністр заявив, що Британія повинна прискорити надання військової підтримки Києву, інакше існує потенційний ризик катастрофічної перемоги Володимира Путіна.
«Вони хочуть від нас лише одного – зброї, щоб завершити справу, і тому я просто не розумію, чому ми продовжуємо тягнути час. Чому ми завжди такі повільні? Як ми можемо дивитися цим людям в очі і пояснити їм, чому ми зволікаємо? Протягом всієї цієї війни ми недооцінювали українців і переоцінювали Путіна, і ми робимо те ж саме сьогодні», – заявив Джонсон.
Він також розкритикував США за те, що вони не надають Києву ракети ATACMS.
«Президент Зеленський сказав мені, що йому потрібно лише 200 більш досконалих балістичних систем, таких як ATACMS, а США мають тисячі таких систем в запасі. Навіщо затримувати їх? Якій іншій меті вони можуть служити, яка б краще гарантувала довгострокову безпеку Заходу, в тому числі і Сполучених Штатів?» – зазначив Джонсон.
За його словами, дехто у Вашингтоні заявляє, що США повинні дотримуватися стратегії «Китай понад усе» і тримати ATACMS в резерві на випадок, якщо їх доведеться відправити на захист Тайваню.
«Це нісенітниця. Найкращий спосіб стримати напад на Тайвань – це переконатися, що українці переможуть, і якомога швидше», – зауважив Джонсон.
Він також підкреслив, що Україні потрібно більше ракетних систем, таких як британська Storm Shadow, яка виявилася надзвичайно цінною.
«Путін програє, а Україна врешті-решт переможе; і оскільки це те, що має статися, і оскільки це те, що станеться, чи не можемо ми, в ім’я всього святого, надати українцям зараз військову допомогу, якої вони потребують, щоб довести справу до якнайшвидшого завершення, щоб менше людей було вкинуто в горнило цього безглуздого конфлікту? Я запитував про це раніше і запитую знову: якого біса ми чекаємо?» – резюмував Джонсон.
Проте, що цікаво, адміністрація президента США Джо Байдена близька до схвалення поставки в Україну ракет більшої дальності з касетними боєприпасами.
Наразі Україна має на озброєнні 155-мм артилерію з максимальною дальністю стрільби 29 кілометрів, яка може нести до 48 боєприпасів. ATACMS, що розглядають для передачі Україні, матиме близько 300 або більше боєзарядів.