У жовтні погіршилася платіжна дисципліна споживачів комунальних послуг
Борги українців за комунальні послуги збільшилися за жовтень на мільярд гривень і тепер становлять 52 млрд грн, підрахувала Держслужба статистики.
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що після тривалого скорочення протягом року загального обсягу боргу населення за житлово-комунальні послуги в жовтні відновилася тенденція до його зростання. Головну причину, чому перед опалювальним сезоном неплатники активно скорочували борги, Пендзин бачить в тому, що вони не хотіли позбутися субсидій, які призначаються відразу на півроку. А також бажали отримувати допомогу від держави готівкою, а не по безналу, оскільки в другому випадку негайно забрати зекономлені гроші неможливо, треба чекати кінця отопсезону. А ось багато хто з тих, кому субсидії не призначені, або не платять за комуналку зовсім, або роблять це по можливості, сприяючи новому накопиченню боргів.
“На 31 жовтня 2019 року борг населення за спожиті житлово-комунальні послуги склав 52 млрд грн, що на мільярд гривень, або на 2%, більше, ніж місяцем раніше. У структурі боргу найвищу питому вагу займають борги з газопостачання (44% від суми, в грошах), а також за централізоване опалення та гаряче водопостачання (27,7%)”, – підрахував Пендзин.
Як роз’яснив нам експерт з питань ЖКГ Українського інституту аналізу та менеджменту політики Андрій Никончук, найкраще люди платять за те, чого простіше за все позбутися, і навпаки.
“Відрізати електропроводи за несплату легко, а підключити потім – складно і дорого. Крім того, по електроенергії у нас давно 100%-вий облік, тому і рівень оплати високий, – каже Никончук. – Трохи складніше технічно відрізати газ, але за боржників в останні роки в облгазах серйозно взялися, плюс газ подешевшав, тому люди почали реструктуризувати і гасити борги”.
Якщо порівняти відсотки оплати в нинішньому році і в минулому (за 10 місяців), то поліпшення очевидні: в середньому по країні оплата 103,4% (було 92%), розрахунки за газ – 107,5% (було 85,7%), за опалення та гарячу воду – 108,3% (було 105,8%), за холодну воду – 90,4% (було 87,1%), за утримання будинків – 94,1% (було 90,8%), за електроенергію 105,8% (було 100,2%). А ось за вивезення сміття платять так само погано: було 87,7%, стало 87,9%.
За словами Андрія Нікончука, за холодну воду, прибирання прибудинкової території та вивезення сміття мешканці багатоповерхівок платять гірше, розуміючи, що воду окремому боржнику не відключать, а сміття спеціальні служби будуть вивозити у будь-якому разі, оскільки воно скидається в загальні, а не індивідуальні, як у приватному секторі, контейнери. Але в цьому сезоні теплопостачальники почали відключати опалення боржникам. Такі випадки зафіксовані в Рівному, де населення заборгувало за тепло понад 100 млн грн.