Командувач оперативно-стратегічного угрупування українських військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський заявив, що росіяни витратили 60% своїх ресурсів на зведення першої лінії оборони на Півдні, і лише по 20% на другу і третю. Збройні сили України прорвали першу лінію російської оборони на Запорізькому фронті. 

Як розвиватимуться події на другій та третій лінії розповів ЗМІ військовий експерт Олексій Мельник. 

З мого боку було б дуже необережно прогнозувати, як розвиватимуться події наступного етапу наступу. Адже, як і завжди, тут дуже багато невідомих, — зазначив він. 

За його словами, є оцінки, які свідчать, що наступні лінії оборони росіян будуть менш насиченими мінами. Тим не менш, вони можуть бути більш серйозно укріплені так званими тривалими «сотами» — забетонованими точками. Також є інформація про дуже складну лінію окопів з підземними переходами, укриттями. 

Ключове питання зараз – наявність резервів у РФ. Насамперед — людських резервів. Адже сама по собі лінія окопів навіть для броньованої техніки не становить загрози, якщо там не сидітимуть із певною щільністю російські гранатометники. 

Повідомляється і про те, що РФ перекидає елітні підрозділи своїх десантників із інших напрямків. Це опосередковано свідчить про те, що нових сил у РФ немає. Одну ділянку фронту посилюють на рахунок ослаблення іншої. Підкреслю, що це все припущення. 

“Скажу так, є як підстави для оптимістичних очікувань, так є і суттєвіші підстави для того, щоб виявляти обережність у прогнозуванні”, — додав експерт. 

До того ж українська армія розширила пролом у головному оборонному ешелоні ворога на Півдні. Піхота ЗСУ прорвала російську оборону із «зубами дракона» на захід від Вербового. На думку експерта, якщо дивитися на карту, то очевидно, що умовно є прорив першої лінії.  

“Я говорю «умовно» тому, що, знову-таки, оцінки розходяться. Тобто, це не лінія, яка проведена на карті. Адже по карті не можна зрозуміти, який там рельєф, які природні перешкоди та найголовніше те, про що я казав — наскільки всі ці лінії оборони захищені живою силою та озброєнням росіян”, — сказав він. 

Зараз можна давати оцінки, виходячи з картинки, яка є на великій карті. Нині цей прорив потрібно суттєво зміцнити на флангах. Далі вже за класикою війни: у разі розширення зони прориву та відтіснення супротивника на флангах, далі створюються умови для того, щоб брати в оперативне оточення вже ті російські угруповання, які виявились, по суті, на виступі. 

Це не просто, скажімо, графічне зображення, а ще й фактор того, що зайшовши в глибину російської оборони, Україна отримує одночасно можливості вогневого контролю логістичних ланцюжків постачання тих військ, які залишилися на передньому краї. 

При цьому він зауважив, що аж надто очевидно все це відбувається. Як правило, противник намагається ввести в оману. Тут уже хтось кого переграє. Тому незрозуміло, чи дійсно розвиватиметься наступ саме на цьому секторі, який зараз чітко позначився. 

Щодо населених пунктів, то є оперативне завдання. Це як мінімум Токмак, Мелітополь та Маріуполь. Загальний напрямок — Крим та Азовське узбережжя. В який бік далі розвиватиметься наступ, важко сказати. Є те, що напрошується як очевидне. Але те, що є очевидним для нас, очевидним і для противника. Тому слід очікувати, що саме там вони готуватимуть запеклий опір. 

“Якщо говорити про Токмак — це транспортний вузол. У будь-якому випадку, чим ближче українська артилерія підходить до Азовського узбережжя, Кримського півострова, тим більшою загрозою є російські лінії постачання військ. 

Досвід минулого року успішні операції на правому березі Дніпра Херсонської області дуже чітко продемонстрували залежність здатності росіян тримати оборону від надійності безперервності логічних поставок”, — підсумував він.