Військовий експерт Олег Жданов в ефірі проекту FREEДОМ розповів про успіхи української армії на східному напрямку.
За його словами, навіть на найнебезпечнішій ділянці (Бахмут та Слов’янськ) ситуація більш-менш стабільна.
“Ми утримуємо фронт на нових позиціях, і противник поки що не в змозі проводити наступальні дії. На деяких напрямках ми навіть маємо успіх. Я маю на увазі Запорізький, Херсонський та Криворізький”, – повідомив аналітик.
Після цього ведуча підкреслила, що останніми днями надходить багато новин про вибухи на ворожих складах боєприпасів, і поцікавилася, як це позначиться на боєздатності російської армії.
“Це позначиться не сьогодні, а через два-три дні, коли у них закінчиться військовий запас боєприпасів, тобто той, який зосереджений біля лінії фронту і на самих позиціях, – відповів військовий аналітик. – Ось тоді так, це дуже суттєво позначиться, тому що там відлітають у повітря сотні, тисячі тонн боєприпасів. Ми вже наближаємося до двох десятків знищених складів. І якщо ми продовжимо в цьому напрямку роботу, то передова сидітиме на голодному пайку, як колись ми”.
За словами Жданова, подібний успіх ЗСУ безпосередньо пов’язаний із новим озброєнням, а також з тим, що до нього є достатня кількість боєприпасів.
“Чим більше пускових прийде, тим у нас буде більше вогневих можливостей і тим ширше фронт ми можемо накрити цими високоточними боєприпасами”, – пояснив Олег Жданов.
До речі, російський економіст, професор університету Чикаго і ВШЕ Костянтин Сонін вважає, що за два місяці боїв, під час яких загинуло кілька тисяч бійців з кожного боку, російські війська просунулися майже на десять кілометрів, захопили те, що залишилося від двох міст, Сєвєродонецьк та Лисичанськ і тепер контролюють усю “Луганську область”.
“Однак це неважливо – застигне фронт у положенні на 6 липня або він застигне на пару десятків кілометрів на схід. Виглядає так, що рано чи пізно фронт стабілізується. Російська армія більше не матиме можливості наступати, а українська – вона сама по собі не з’явиться. У цей момент може бути укладене офіційне перемир’я. Можливо, навіть підпишуть якісь формальні документи. Або перемир’я воно настане “за фактом” — обидві сторони припинять хоч скільки масштабні операції. Що станеться тоді? Для України питанням життя та смерті буде прискорена побудова великої та сильної армії. Я думаю, що Україна зможе захистити територію, що залишилася, від нових нападів, якщо створить чинну сучасну армію в 300-500 тисяч осіб “, – зазначив експерт.
Костянтин Сонін додав, що основні шанси України на остаточну перемогу та вигнання армії вторгнення зі своєї території – використовувати перемир’я для будівництва та озброєння армії випереджаючими темпами. Зрозуміло, що Росія продовжуватиме мобілізацію, вироблятиме дедалі більше озброєнь тощо. Але за напруження зусиль і за допомогою всього світу Україна може робити це швидше. Це для України добрий сценарій, бо він дає час.
“Економічні санкції – це не бомба і вони не діють миттєво, але те, що російська економіка зможе протягнути 10-15 років у нинішніх умовах – це байки для дефективних діточок. Не зможе, і це зараз зрозумілим членам керівництва. А через п’ять років буде зрозуміло і неосудним. Якщо в кожний момент наступних 5-10 років українська армія буде сильнішою – щодо російської! – чим вона зараз, то нового нападу не буде, а якщо буде, то вона призведе лише до нових втрат”, – наголосив експерт.
На його думку, передбачити складніше, що буде в той момент, коли наступне керівництво Росії розпочне переговори.
“Разом – коротко кажучи, незважаючи на поразки останніх тижнів, час за правильного підходу на боці України. Це вкотре свідчить про те, що найкраща стратегія для Росії зараз, сьогодні – це припинення вогню, виведення військ на кордони до 23 лютого та початок переговорів щодо зняття санкцій. Але я цього до смерті чи усунення Путіна не чекаю”, – резюмував Костянтин Сонін.
У свою чергу, політолог Дмитро Воронков акцентує, що робити чіткі прогнози щодо подальшої течії російсько-української війни важко, тому що є багато “якщо” і “чи”. На його думку, основні з них: – чи посилюватиметься тренд підтримки України з боку Заходу (мова про збільшення, причому в рази, постачання нового озброєння натовського зразка); – чи посилюватиметься санкційний тиск на Росію. “Багато залежить не лише від ЗСУ, а й від наших дипломатів, – зазначає експерт.