780149ddfa09fbd86eb140fe6810d770_XL

У проекті закладено зростання доходів, зарплат і пенсій. Експерти: виконати складно

Уже 2 грудня Кабмін обіцяє затвердити остаточний варіант бюджету на 2016 р., текст якого опинився в розпорядженні "Сегодня".

На думку фінансових аналітиків, "модернізований" проект головного кошторису мало відрізняється від запропонованого урядом у вересні: у ньому збережені цифри щодо підвищення соцстандартів, інфляції, курсу долара і зростанню ВВП (див. Інфографіку).

-2016

Але, в порівнянні з попереднім проектом бюджету, доходи скарбниці збільшені на 8,7%, або до 598,21 млрд грн (+52 млрд грн), а витрати – на 21,6%, до 673,97 млрд грн (+144,6 млрд грн). Став менше на 74 млрд грн і планований розмір держборгу: він складе трохи більше 1,5 трлн грн (тобто частина збільшених витрат піде на погашення держпозик. – Авт.).

Глава Мінфіну Наталя Яресько вже заявила, що новий бюджет буде прийматися на основі оновленого Податкового кодексу, який також обіцяли презентувати 2 грудня. Інакше, мовляв, не вдасться забезпечити планований обсяг надходжень за доходами (які головні зміни планують внести в НК, див. Нижче. – Авт.).

Експерти проект головного кошторису оцінюють без оптимізму і вважають, щоб виконати план по підвищенню соцстандартів і утриманню інфляції влади буде вкрай складно.

"Поки неясно, за рахунок чого уряд прогнозує зростання доходів, – говорить керівник проекту "Успішна країна" Андрій Блінов. – Але очевидно, що бюджет розроблений за консервативним сценарієм, а ключові макропоказники узгоджені з меморандумом МВФ. Цей бюджет не передбачає ні зниження тиску на бізнес, ні децентралізації. Гроші в казну зберуть в основному з підакцизних товарів – тобто треба очікувати подальшого зростання цін на них, а також за рахунок збереження військового податку в 1,5%".

Президент Украналітцентра Олександр Охріменко вважає пропозиції Кабміну малореалистичную: "Новий бюджет навряд чи можна виконати. Для прикладу: в нинішній бюджет закладено курс долара 21,7 грн і інфляція 16%, а на ділі ми маємо майже 26 грн/дол і офіційний майже 40%-ве зростання цін! Соцстандарти влада підніме, але за рахунок зовнішніх позик або емісії гривні: говорити про збільшення доходів не доводиться".