Українські сили 13 серпня вели контрнаступальні операції як мінімум на двох ділянках фронту і, як повідомляють аналітики американського Інституту вивчення війни, просунулися в західній частині Донецької – східній частині Запорізької області та в західній частині Запорізької області.

 

Як нагадують в ISW, згідно з повідомленням Генштабу України, українські війська вели наступальні операції на Бердянському (західна частина Донецької – східна частина Запорізької області) і Мелітопольському (західна частина Запорізької області) напрямках і домоглися часткового успіху в районі Роботино (західна частина Запорізької області, 13 км на південь від Оріхова).

Кілька російських джерел заявили 12 серпня, що російські війська відійшли з Урожайного (на кордоні Донецької та Запорізької області), хоча багато російських джерел спростували ці твердження 13 серпня.

Аналітики ISW відзначають, що поки у них немає підтвердження того, що російські сили повністю виведені з Урожайного, і вони, ймовірно, в даний час займають позиції, принаймні, в південній частині населеного пункту.

Також наголошується, що російський інформаційний простір акцентує увагу на успіхах українців в Урожайному, щоб підкреслити низький моральний дух росіян і проблеми з командуванням в цьому районі.

“Олександр Ходаковський, командир батальйону “Схід”, що оборонявся під Урожайним, посилався на слова командувача повітряно-десантними військами (ВДВ) генерал-полковника Михайла Теплинського, що Росія не може перемогти в обороні, а Ходаковський скаржився, що Росія занадто рано витратила свої ресурси у війні, а тепер необхідно зробити паузу, щоб накопичити ресурси для нової операції, що вказує на визнання того, що гнучка оборона Росії в цьому районі має свої обмеження”, – зазначають в ISW.

За даними Генштабу, росіяни намагаються відновити втрачене становище на трьох напрямках – Бахмутському, Шахтарському та Запорізькому, але результату не досягли.

За минулу добу по лінії фронту сталося в цю добу 24 бойових зіткнення.

Додамо, що воїни Збройних сил України можуть перемогти Росію під час контрнаступу без західних винищувачів F-16, а наявність цих літаків не мала б вирішального впливу на ситуацію на полі бою.

Про це повідомляє видання The New York Times з посиланням на нинішніх і колишніх посадовців в Україні, США і Європі, а також західних оборонних аналітиків.

Аналітики зазначають, що, ймовірно, без винищувачів F-16 – це буде набагато складніший процес. Але українські воїни зможуть це зробити, стверджує генерал ВПС США у відставці, колишній командувач НАТО Філіп Брідлав.

Експерти вважають, що нестача літаків поставила ЗСУ в невигідніше становище у протистоянні з російськими бойовими вертольотами.

У Міністерстві оборони Великої Британії звернули увагу, що деякі російські літаки оснащені протитанковими ракетами, які випускають занадто далеко або низько для обходу ППО України.

Після втрат на початку контрнаступу Україна перейшла до загальновійськового підходу – артилерійських і ракетних обстрілів для подальшого послаблення боєздатності Росії у війні на виснаження, сказали аналітики NYT.

Військовий експерт аерокосмічних питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні Дуглас Баррі вважає, що передавання Україні літаків F-16 не дуже змінить перебіг ситуації на фронті, проте теоретично може допомогти під час контрнаступу ЗСУ.