У США оприлюднили доповідь американської розвідки, в якому українського нардепа Андрія Деркача прямо називають російським агентом, який діє за вказівкою президента РФ Володимира Путіна. В Україні з Деркачем пов’язують олігарха Дмитра Фірташа і одну з двох груп партії ОПЗЖ, відому як “газовики”.

У вівторок, 16 березня, офіс директора Національної розвідки США оприлюднив звіт про втручання Росії в процес американських президентських виборів. У ньому вперше максимально чітко говориться про те, що президент Росії Володимир Путін міг контролювати діяльність українського нардепа Андрія Деркача під час спроб вплинути на хід виборів.

“Ми вважаємо, що Путін тримав під наглядом діяльність Андрія Деркача – українського депутата, який зіграв значну роль у впливі Росії на вибори. Деркач пов’язаний з російськими чиновниками і з російськими спецслужбами”, – йдеться в документі.

У лютому 2020 року генеральний прокурор США Вільям Барр офіційно підтвердив, що через Деркача передавали чутливу для майбутнього кандидата від Демпартії Джо Байдена інформацію люди олігарха Дмитра Фірташа. Останній, незважаючи на те, що вже 7 років змушений жити у Відні в очікуванні рішення про екстрадицію в США, досі контролює частину депутатів від ОПЗЖ. Разом з Юрієм Бойком і Сергієм Льовочкіним олігарх входить в так звану групу “газовиків”, орієнтовану на Росію.

Варто відзначити, що Фірташ продовжує не тільки впливати на політичні процеси в Україні та за її межами, а й контролювати енергетичні, хімічні та медіа-активи. У його холдинг Ostchem входять три хімічних заводи, які випускають азотні добрива: черкаський “Азот”, “Рівнеазот”, Сєвєродонецьке об’єднання “Азот”. Ostchem – найбільший виробник азотних добрив в Україні, продукція заводів експортується в понад 100 країн світу.

Також інтереси бізнесмена зосереджені в газовому секторі. Крім того, йому належить підприємство “Регіональна газова компанія”, яка включає в себе 20 газорозподільних компаній (облгазів), на обслуговуванні яких знаходяться більше 250 тис. км газопроводів і понад 8 млн споживачів газу.

Судячи з усього, адміністрація Байдена все чіткіше визначає свою політику на українському напрямку. І її ключова частина – створення максимальних незручностей проросійським діячам великого калібру. Нещодавно відомі американські дипломати і аналітики опублікували заяву в аналітичному центрі Atlantic Council, який орієнтується на Демократичну партію, що містить низку рекомендацій щодо налагодження більш тісної співпраці між США і Україною. Зокрема, там була порада вжити заходів щодо Ігоря Коломойського і Дмитра Фірташа аналогічні тим, які введені проти Віктора Медведчука, і це красномовно говорить про пріоритети Білого Дому.

“Є тріо проросійських олігархів, які викликають інтерес для адміністрації президента США: Коломойський, Фірташ і Медведчук. Їх об’єднує співпраця з Кремлем. У більшій чи меншій мірі ці люди брали активну участь в антиамериканській кампанії в Україні, в рамках якої відбулася, наприклад, прес-конференція за участю Дубінського і Деркача. Також їх підозрюють у впливі на американські вибори, як і Деркача. Крім того, їх можуть підозрювати в більш глибокій співпраці з Кремлем, що суперечить інтересам як України, так і США”, – говорить “Апострофу” політолог Михайло Басараб.

При цьому нова адміністрація може застосувати весь арсенал ресурсів і механізмів, щоб Австрія перестала займатися бюрократичними вилянням і Фірташ потрапив під суд в США. Свіжа інформація в ЗМІ про те, що федеральний канцлер Австрії Себастьян Курц недавно скористався приватним літаком, яким зазвичай літають сім’я і оточення Фірташа – явний сигнал австрійцям.