Юлія Тимошенко починає хрестовий похід проти земельної реформи. Її партія «Батьківщина» ініціює всеукраїнський референдум про заборону на продаж сільськогосподарської землі, пише у Фейсбук політолог Володимир Фесенко.
Я бачу кілька мотивів для такої дії.
По-перше, це давня ідеологічна позиція самої Юлії Володимирівни і її партії. До того ж, проти земельної реформи налаштована значна частина українських фермерів (у них просто немає грошей на викуп орендованої землі, і вони побоюються, що землю скуповуватимуть латифундисти), частина аграрного бізнесу, чимала частина сільських жителів (які побоюються, що їх почнуть примушувати продавати свої земельні паї). А це зараз вагома частина соціальної бази «Батьківщини». І партія Юлії Тимошенко діє в інтересах і в відповідність з політичними настроями своїх прихильників.
По-друге, лідер «Батьківщини» хоче застовпити свою політичну повістку (тим більше напередодні початку земельної реформи), а заодно перехопити політико-правовий інструмент всеукраїнського референдуму, відтворений Президентом Зеленським. І ось на цьому полі неминучий прямий конфлікт Юлії Тимошенко з нинішнім главою української держави.
Тому, по-третє, лідер «Батьківщини» хоче продемонструвати себе в якості головного опонента Президента Зеленського, перш за все з соціальних питань, а також в ролі найбільш рішучого опозиційного лідера (інші опозиційні лідери останнім часом виглядають не дуже переконливо).
Чи буде вдалою спроба Юлії Тимошенко? А це ми дізнаємося в процесі реалізації її ініціативи. З високою ймовірністю, на рівні Центрвиборчкому її референдумні пропозиції будуть блокуватися. Я тут не оцінюю правову сторону питання. Просто фіксую протиріччя політичних інтересів.
Зеленський, як ми вже переконалися, може бути вельми рішучим, і не любить, коли заходять на його політичне поле. «Право першої ночі» на проведення всеукраїнського референдуму він нікому поступатися не буде. Та й земельна реформа важлива для Президента Зеленського як спосіб активізації економічної активності, залучення інвестицій в аграрну і фінансову сфери нашої економіки, вагомий імпульс для відновлення економічного зростання.
Так що, нас очікує нова резонансна тема для гострої політичної боротьби. Запасайтеся поп-корном.
Нагадаємо, раніше колишній глава Мінекономіки, радник глави Офісу президента України, президент Київської школи економіки Тимофій Милованов назвав експрем’єр-міністерку України, лідерку партії “Батьківщина” “бабусею української корупції”, а вона його у відповідь – “грантовим мальчіком”. Сварка політиків сталася в ефірі програми “Свобода слова” на каналі ICTV 24 травня.
Виступаючи на ток-шоу, Милованов підкреслив, що дуже поважає Тимошенко, вважає її найпрофесійнішим політиком в Україні й сам навчався бути політиком саме в неї.
Однак після цього він зачитав цитату експрем’єра, ексспікера Верховної Ради Володимира Гройсмана: “Мамою української економічної слабкості, знищення економічної незалежності, корупції, популізму й неефективності є Юлія Тимошенко”.
“Я не погоджуюся з Володимиром Гройсманом, тому що, на мою думку, ви є не мамою, а бабусею корупції”, – додав Милованов. Він пояснив, що йдеться не про вік, а про те, що Тимошенко разом із такими людьми, як колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко і колишній глава Адміністрації Президента, нардеп від ОПЗЖ Віктор Медведчук “заклали культуру політики в Україні”.
“Ви запросили мене сюди, щоб грантовий мальчік мене принижував тут? Це людина, яка працює на іноземні гранти!” – звернулася до ведучого Тимошенко.