Прем’єр Чехії озвучив заклик перед відкриттям неформального саміту в Португалії. Вибухи на складах боєприпасів на південному сході Чехії в 2014 році Андрій Бабіш назвав нападом на все європейське співтовариство. Він попросив, щоб кожна країна ЄС розглянула варіант з висилкою як мінімум одного російського дипломата в знак з солідарності, зазначає Чеське радіо.

Звинувачення на адресу російських спецслужб в причетності до вибухів в селі Врбетіце, коли загинули двоє людей, привели до дипломатичної війни Москви і Праги. Влада Чехії вислала з країни 18 росіян, їх назвали агентами розвідки, які працювали під дипломатичним прикриттям.

Москва відповіла висилкою 20 співробітників дипмісії. Чехію підтримали Словаччина і країни Прибалтики, виславши кілька російських дипломатів.

Москва звинувачення в причетності до вибухів заперечує. У комітеті Держдуми з міжнародних справ назвали новий заклик прем’єра Чехії провокацією, яка може ще більше погіршити відносини Брюсселя і Москви.

За версією чеської сторони до вибухів на складах можуть бути причетні передбачувані співробітники ГРУ Олександр Петров і Руслан Боширов. Їх Великобританія звинувачує в спробі отруїти колишнього полковника розвідки Сергія Скрипаля та його дочка.

Відзначимо, що Міжнародне право дає Чехії підстави для того, щоб вимагати від Росії відшкодування за збитки, завдані вибухом боєприпасів на складах у Врбетіце в 2014 році, заявила міністр фінансів Чехії Олена Шіллерову.

Як повідомляє Чеське телебачення 24, міністр озвучила суму компенсацій в один мільярд крон (близько 47,5 млн доларів).

«Найдоступнішим здається шлях міжнародного відшкодування, відповідно до міжнародного права, тому що якби ми йшли шляхом відшкодування збитків в межах кримінального провадження, то це було б дуже довго», – зазначила вона.

Як зазначив Радим Голиш, глава адміністрації Злінського краю, до складу якого входить Врбетіце, ця сума ще не остаточна, додаткові вимоги можуть надійти з регіону, який постраждав від вибуху.

На його думку, у відшкодуванні потрібно враховувати заподіяну психологічний збиток жителям, втрату можливості використання майна або компенсацію за пошкодження майна.

«Звичайно, ми беремо до уваги і можливе знищення інших, ще не виявлених боєприпасів», – заявив Радим Голиш.

Зі свого боку, Міністерство закордонних справ Чехії на основі вказівок уряду готує дипломатичну ноту. Як повідомляють чеські ЗМІ, про це заявив міністр закордонних справ Якуб Кулханек.

Шестирічна операція по ліквідації наслідків трагедії була названа найбільшою, найтривалішою і дорогої в новітній історії Чеської Республіки. У ній взяли участь тисячі пожежників, поліцейських і рятувальників, вартість робіт перевищила один мільярд крон.

У зв’язку з цим 17 квітня Чехія заявила про висилку 18 російських дипломатів, пов’язаних з російськими спецслужбами.

Також поліція Чехії оголосила в розшук двох осіб, які в жовтні 2014 року в’їхали в країну з паспортами громадян Росії на імена Олександр Петров і Руслан Боширов і пробули там п’ять днів до першого вибуху у Врбетіце.

Вони ж, за даними британських спецслужб, причетні до отруєння бойовою отрутою Новачок колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії в березні 2018 року в британському Солсбері.

Журналісти-розслідувачі з Bellingcat з’ясували, що «Петров» і «Боширов» є працівниками підрозділу № 29155 ГРУ разом з Олександром Мишкін і Анатолієм Чепігою.