Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак на зустрічі з китайським колегою Лі Цяном на саміті G20 у Нью-Делі висловив глибоке занепокоєння щодо будь-якого втручання Китаю у внутрішні справи Британії.

Про це повідомляє Reuters.

Зокрема мова йде про затримання британськими правоохоронцями за підозрою в шпигунстві на користь Китаю двох чоловіків, один із яких був аналітиком у парламенті Британії.

Також прем’єр-міністр Британії висловив Лі «дуже серйозне занепокоєння щодо будь-якого втручання в нашу парламентську демократію, яке очевидно є неприйнятним».

Британський прем’єр-міністр наголосив на тому, що він під час розмови з Лі порушив теми, щодо яких ці дві країни мають різне бачення, однак зустріч показала правильність та важливість стратегії співпраці «там, де це має сенс».

«Я вважаю правильним скористатися нагодою зустрітися й прямо висловити конкретні занепокоєння, а не говорити про них деінде», — сказав Ріші Сунак.

Зазначимо те, що китайська сторона про цей аспект зустрічі зовсім не згадує. У МЗС КНР проінформували про те, що під час переговорів Лі привітав розширену практичну співпрацю Великої Британії з Китаєм та зазначив, що сторони мають належним чином вирішувати суперечності.

«Китай готовий працювати з Великою Британією, дотримуючись взаємної поваги, об’єктивно оцінювати розвиток одне одного та зміцнювати розуміння і взаємну довіру», — цитує зовнішньополітичне відомство главу уряду.

Звернемо увагу на те, що газета The Sunday Times повідомила, що молодший із затриманих працював у парламенті, його звинувачують у шпигунстві на користь Китаю.

Слідству відомо про його зв’язки з кількома членами парламенту від керівної Консервативної партії, включаючи міністра з питань безпеки Великої Британії Тома Тугендхата та голову Комітету у закордонних справах Палати громад Алісію Кернс.

Джо Байден під час зустрічі з прем’єр-міністром Китаю Лі Цяном на полях саміту G20 в Індії сказав йому, що Сполучені Штати не мають наміру стримувати розвиток КНР.

Про це президент Сполучених Штатів заявив на пресс — конференції у столиці В’єтнаму.

«Ми говорили про те, про що йшлося на конференції та саміті G20 в цілому. Ми говорили про стабільність… Це було зовсім не протистояння», — сказав президент США.

Він наголосив, що США не прагнуть стримувати розвиток Китаю чи роз’єднання двох найбільших економік світу.

«Про що була ця поїздка – вона була менше про стримування Китаю. Мова не йде про ізоляцію Китаю… Я не хочу стримувати Китай. Я просто хочу переконатися, що у нас є відносини з Китаєм, які розвиваються», – сказав Байден, додавши, що такі зустрічі на найвищому рівні є важливим способом «переконатися, що ми говоримо про одне й те саме».

Крім того, американський лідер висловив припущення, що економічні труднощі Китаю утримають Пекін від спроби силою встановити контроль над Тайванем.

«Зараз у Китаю складні економічні проблеми з цілої низки причин… Тому я не думаю, що Китай вторгнеться на Тайвань», — зазначив він, припустивши, що Пекін наразі не має такої потужності, як раніше.

Натомість Байден підкреслив, що Сполучені Штати не відмовляться від обмеження доступу Китаю до матеріалів, що можуть бути використанні з військовою метою.

«Чого я не збираюся робити, так це продавати Китаю матеріали, які посилять його здатність створювати більше ядерної зброї, активніше розвивати військову діяльність, яка суперечить тому, що більшість країн у регіоні вважає позитивним розвитком», — заявив президент США.

«Але, як я вже сказав, ми щиро не хочемо завдати шкоди Китаю. Нам усім буде краще, якщо Китаю буде добре, і будуть дотримуватись міжнародні правила», — додав Байден.

Зауважимо, що китайська сторона про зустріч прем’єра з американським лідером наразі не надає жодної інформації.