Україна закликає Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) відвідати Запорізьку АЕС до кінця місяця.
Про це повідомив представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк. За його словами, російська армія хоче спричинити відключення електроенергії на півдні України, обстрілявши ЗАЕС. Він закликав МАГАТЕ відвідати станцію до кінця місяця.
“Ми використовуватимемо всі можливі дипломатичні канали, щоб наблизити МАГАТЕ та ООН до проведення цієї місії. … Нам цей візит дійсно потрібен терміново, якнайшвидше. Я б сказав, не пізніше кінця цього місяця”, – сказав він.
Зазначимо, що якщо окупанти підірвуть Запорізьку атомну електростанцію постраждає не лише Україна, оскільки площа потенційної зони відчуження становитиме до 30 тисячі кілометрів квадратних. Наслідки аварії будуть у 10 разів гірше, ніж від Чорнобильської катастрофи. Оскільки, російські війська обстрілюють з території окупованої Запорізької АЕС підконтрольні Україні населені пункти та завдають ударів по самій ЗАЕС і навіть погрожують її підірвати, важливо знати чим обернеться для людства можлива аварія. Про ці наслідки розповіли у Державній агенції з управління зоною відчуження.
5 серпня російські загарбники обстріляли Запорізьку АЕС. Вони потрапили у високовольтну лінію зв’язку 330 кВ ВРП автотрансформатора ЗАЕС, на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист. Три “прильоти” зафіксували на майданчику станції, біля енергоблоку, в якому знаходиться ядерний реактор. Загарбники серйозно пошкодили азотно-кисневу станцію і об’єднаний допоміжний корпус. Також було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо сховища, через що вчасне виявлення погіршення радіаційної обстановки наразі неможливе.
Наразі російські окупанти продовжують розміщувати свою техніку поруч із ядерними реакторами Запорізької АЕС. Окрім цього, вони риють навколо неї траншеї для облаштування вогневих позицій. Про це розповіли в американському Інституті вивчення війни. Експерти зазначили, що інформація про погрози російського генерала знищити ЗАЕС, якщо не зможе її втримати, ймовірно, лише відвертає увагу від цілком реальних ризиків її мілітаризації. В інституті вивчення війни зауважили, що мілітаризація росією найбільшого ядерного об’єкта Європи може включати:
- мінування ЗАЕС,
- небезпечне зберігання військового озброєння поблизу ядерних реакторів і сховищ ядерних відходів.
Журналісти Bellingcat визначили геолокацію відео, яке зробили за допомогою дрону біля ЗАЕС. Його 5 серпня оприлюднило одне з російських опозиційних видань.
“На відео зображено російську військову техніку, яка пересувається на станції та навколо неї, зокрема військові вантажівки та бронемашини, які рухаються навколо та всередину будівлі, де розміщений перший із шести ядерних реакторів станції,” – зазначили в ISW.
Окрім цього, російські війська вирили траншеї на території ЗАЕС та навколо неї. Експерти припускають, що також загарбники облаштували там вогневі позиції. Водночас російські посадовці продовжують звинувачувати Україну в ударах по ЗАЕС. Ба більше, вони переконують, що ЗСУ буцімто били по станції неодноразово.
Натомість українські офіційні особи заявляють, що окупанти атакують позиції ЗСУ з території ЗАЕС. Вони, по суті, використовують її як ядерний щит, адже наші бійці не можуть атакувати їх у відповідь.
“З липня російські війська неодноразово обстрілювали сусіднє контрольоване Україною місто Нікополь, ймовірно, з позицій на території АЕС або навколо неї”, – додали експерти.
В ISW вважають, що російські війська, ймовірно, використовують загрозу ядерної катастрофи, щоб зменшити бажання Заходу надавати військову підтримку українському контрнаступу.