Експрем’єр-міністр Британії Борис Джонсон заявив, що президент Росії Владімір Путін погрожував йому ракетним ударом у телефонній розмові напередодні вторгнення Росії до України.
Про це Джонсон розповів у документальному фільмі BBC “Путін проти Заходу”
Так, Джонсон сказав, що Путін зробив свою погрозу після того, як тогочасний очільник британського уряду попередив його, що війна стане “повною катастрофою”.
Джонсон попередив Путіна, що вторгнення в Україну призведе до санкцій Заходу та збільшення чисельності військ НАТО на кордонах Росії. Він також спробував стримати вторгнення Росії, сказавши Путіну, що Україна не приєднається до НАТО в найближчому майбутньому.
«Він сказав: «Борис, ви кажете, що Україна не збирається вступати в НАТО найближчим часом. Що означає найближчим часом? І я сказав: «Ну, вона не збирається вступати в НАТО в найближчому майбутньому. Ви це чудово знаєте», – розповів експрем’єр.
“У якийсь момент він пригрозив мені, сказавши: “Борис, я не хочу завдавати тобі болю, але з ракетою це займе всього хвилину” або щось таке. Весело”, – сказав Джонсон.
“Але я думаю, що, судячи з його дуже розслабленого тону, з його відстороненості, він просто підіграв моїм спробам схилити його до переговорів”, – додав він.
Як наголошує BBC, неможливо дізнатися, чи була погроза Путіна справжньою.
Джонсон також розповів про розмову з президентом України Володимиром Зеленським уночі 24 лютого.
“Зеленський дуже, дуже спокійний. Але він сказав мені: “Ви знаєте, вони атакують всюди”, – згадує Джонсон.
За його словами, він запропонував допомогти українську президенту евакуюватись у безпечне місце.
“Він не прийняв мою пропозицію. Він героїчно залишився на місці”, – зазначив Джонсон.
Нагадаємо, раніше в інтерв’ю CNN Джонсон розповідав про настрої західних країн напередодні 24 лютого. За його словами, Франція не вірила в перспективу повномасштабного російського вторгнення, а Німеччина «надавала перевагу швидкій воєнній поразці України».
Він зазначив, що країни Євросоюзу пізніше згуртувалися навколо підтримки України, але до вторгнення росії так було не завжди – різні країни мали різні точки зору.
«В якийсь момент німці вважали, що якщо це станеться (вторгнення – ред.), що стане катастрофою, то було б краще, якби все це закінчилося швидко, а Україна впала», – стверджує Джонсон.
Джонсон також розкритикував початкову реакцію Італії на загрозу вторгнення: уряд Маріо Драгі «на якомусь етапі просто заявив, що не зможе підтримати жорстку позицію з огляду на величезну залежність від російських вуглеводнів».
Але після повномасштабного вторгнення, наголосив експрем’єр, ставлення у всій Європі швидко змінилося: «Відбулося те, що всі — німці, французи, італійці, всі, Джо Байден — побачили, що вибору просто немає. Тому що ви не змогли домовитись із цим хлопцем (путіним – ред.)».
Джонсон також похвалив українського президента Володимира Зеленського: «Він дуже сміливий хлопець. Я думаю, що історія цього конфлікту була б зовсім іншою, якби його там не було».
Додамо: навесні ЗМІ писали, що канцлер Німеччини Олаф Шольц за кілька днів повномасштабної війни намагався вплинути на Володимира Зеленського та змусити його звернути український рух до Європи.
Нещодавно Шольц заявив, що вирішити питання щодо завершення війни в Україні дипломатичним шляхом зараз неможливо.
Президент Франції Еммануель Макрон сказав, що мир в Україні можливий, але на умовах українців, і коли вони самі оберуть для цього момент.