Канада вирішила посилити нашу протиповітряну оборону та вирішила придбати NASAMS. Комплекс протиповітряної оборони країна купить у США, а тоді передасть його на потреби України.

Про це міністерка оборони Канади Аніта Ананд оголосила за підсумками телефонної розмови з міністром оборони України Олексієм Резніковим.

Глава канадського Міноборони зауважила, що ц перше безоплатне надання Канадою системи протиповітряної оборони Україні.

В умовах жорстоких повітряних ударів Росії по Україні ця система протиповітряної оборони допоможе захистити українські населені пункти та об’єкти критичної інфраструктури від атак безпілотників, ракет та літаків,– наголосила Аніта Ананд.

Вона додала, що системи NASAMS мають украй високий показник ефективності, що зробить допомогу Канади дуже цінним внеском в обороноздатність України.

“Надаючи всебічну військову допомогу, Канада продовжуватиме підтримувати український народ у його боротьбі проти незаконного та невиправданого вторгнення Росії”, – зазначила Ананд.

Олексій Резніков одразу ж подякував Канаді за те, що вона залишається поруч з Україною.

На новину відреагував і Володимир Зеленський. Він подякував прем’єру Канади Джастіну Трюдо, наголосивши, що той довів своє справжнє лідерство у відстоюванні демократії та прав людини. Він подякував за допомогу у захисті українського неба.

Нагадаємо, що відомо про NASAMS?

Максимальна дальність ураження зенітно-ракетного комплексу коливається у межах від 25 до 50 кілометрів, а максимальна висота ураження – від 15 до 25 кілометрів.

Максимальна швидкість випущеної з комплексу ракети здатна досягати показника 4 900 кілометрів на годину. Для запусків використовують ракети з подвійним типом призначення.

Кожна з пускових установок має по 6 ракет, які здатні одночасно вдарити по одній або декількох цілях. Ці установки транспортуються на базі шасі вантажівки Scania P113.

У бойовому положенні їх встановлюють на землю. Час переходу в бойове положення – 15 хвилин. ЗРК здатен випустити 54 або 72 ракети за 12 секунд.

Президент України Володимир Зеленський висловив подяку прем’єр-міністру Канади Джастіну Трюдо за допомогу у захисті українського неба.

“Шановний Джастін Трюдо, твоє справжнє лідерство у відстоюванні демократії та прав людини знову яскраво доведено. Дякую, що допомагаєте нам захистити наше небо. NASAMS, придбані для нас Канадою, стануть міцним щитом для наших міст та громадян”, – написав Зеленський у твіттері вівторок увечері.

Раніше Міністр оборони Канади Аніта Ананд повідомила, що Канада планує закупити у США “удосконалений” зенітно-ракетний комплекс NASAMS для його передачі Україні.

Варто зазначити, що із самого початку повномасштабного вторгнення одним з найбільш актуальних питань для ЗСУ було постачання засобів протиповітряної та протиракетної оборони, які допомогли б захиститися від сотень і тисяч російських ракет

Але це питання зрушило з мертвої точки лише у жовтні, коли ПС ЗСУ отримали перший потужний ЗРК IRIS-T від Німеччини. Згодом Україна почала отримувати й інші зенітні ракетні комплекси, зокрема і NASAMS.

Після повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року Україна відчула гостру нестачу сучасніших за радянські зенітних ракетних комплексів, які б допомогли захиститися від російських ракет.

Однією з таких систем і є NASAMS — наприкінці березня президент України Володимир Зеленський звернувся до Норвегії з проханням надати Україні цей зенітний ракетний комплекс. Через місяці очікувань, а саме у липні, стало відомо, що Україна отримає щонайменше дві батареї ЗРК NASAMS у рамках оборонної допомоги від США, водночас згодом Пентагон уточнив, що поставлять ще шість батарей.

Зрештою, 7 листопада очільник оборонного відомства України Олексій Резніков заявив, що перші комплекси NASAMS вже прибули в Україну, а ракетна атака РФ по об’єктах в Україні 15 листопада стала першим випробуванням для цього ЗРК в Україні, з якою він впорався зі 100% ефективністю — з 10 пусків було збито 10 російських ракет.

Згодом стало відомо, що американська компанія Raytheon також отримала контракт на 1,216 млрд доларів на виготовлення ЗРК NASAMS для України зі строками виконання до 28 листопада 2025 року. Крім того, у США також шукають, в яких країн з Близького Сходу можна “позичити” ці ЗРК, щоб згодом відправити їх в Україну.