Кабінет міністрів ухвалив рішення не продовжувати контракт із головою наглядової ради “Укрзалізниці” Шевкі Аджунером, а також його членами Сергієм Лещенком, Андреасом Матьє і Олегом Журавльовим.
Відповідне рішення опубліковано на офіційному сайті компанії. Глава наглядової ради обіймав свою посаду з червня 2018-го, Лещенко приєднався до команди в грудні 2019-го, Матьє – з червня 2018-го, а Журавльов – наприкінці 2019-го.
Відзначимо, контракт із членами наглядової ради продовжили на три місяці для того, щоб провести конкурс на нового главу компанії (Івана Юрика вирішили звільнити).
Водночас співрозмовники у Кабміні кажуть: роботою наглядової ради були незадоволені вже давно. Мовляв, вони допустили виплату боргу перед російським Сбєрбанком без будь-яких переговорів, тоді як інші компанії домагалися більш вигідних умов і знижок. Борг утворився через захоплення донецької філії УЗ.
“Роботу наглядової ради продовжили на три місяці, хоча вона вже мала бути у відставці. Дуже довго вели переговори, розмовляли з послами європейських країн. Завдання було звільнити Юрика, але не так, як вийшло з “Нафтогазом” і Андрієм Коболєвим, коли почалися розмови про незаконність. Був навіть варіант призначити главою УЗ міністра Олександра Кубракова”, – розповідають співрозмовники.
У законі прописано: що міністр після свого звільнення не може працювати на підприємствах, на які мав вплив (саме через цей закон НАЗК вважає, що колишній в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко не може очолювати “Нафтогаз”). Однак закон не забороняє одночасно працювати і міністром, і головою підприємства. Від цієї ідеї також відмовилися, щоб не викликати суперечок серед західних партнерів.
Нагадаємо, з 15 квітня по 25 серпня 2021 року тимчасовим главою УЗ був Іван Юрик. 9 серпня він подав у відставку, і його місце зайняв Олександр Камишин.
Камишин пробуде на посаді в.о. керівника “Укрзалізниці” не довше ніж до 31 грудня 2021 року. Якщо постійного главу компанії оберуть раніше, то і Камишин піде раніше.
Зазначимо, що не так давно, Рада нацбезпеки та оборони (РНБО) доручила Кабміну покласти обов’язки голови правління Укрзалізниці (УЗ) на міністра інфраструктури Олександра Кубракова. Раніше РНБО пристало на пропозицію Служби безпеки України (СБУ) запровадити на УЗ тимчасову адміністрацію.
Причиною назвали корупцію в компанії, накопичення боргів перед кредиторами та працівниками, економічно необґрунтовані тарифи на вантажні перевезення, критичне виснаження залізничної інфраструктури. За інформацією СБУ, нинішній стан компанії загрожує національній безпеці України, і тому Кабмін має негайно стабілізувати її роботу.
Українська залізниця – четверта за обсягами вантажних перевезень на континенті після залізниць Китаю, Росії та Індії. Вона забезпечує 82 відсотки вантажних і близько половини від усіх пасажирських перевезень в державі. Але, як зазначила СБУ у поданих до РНБО документах, УЗ припускається майже щоденних затримок потягів і, як наслідок, завдає збитків бізнесу. Причина полягає в тому, що третина колій і 90 відсотків вагонів в аварійному стані й потребують капітального ремонту.
Однією з причин цього спецслужба назвала корупцію і повідомила, що за останні два роки проти посадовців УЗ порушено 237 кримінальних проваджень, а загальна сума збитків від їхніх дій сягнула понад мільярда гривень.