Сьогодні мають відбутися телефонні переговори між Зеленським та Байденом.

Про це пише Telegram-канал “Вертикаль”.

“За даними джерел на Банковій, президенти України та США також планують обговорити, в якому форматі Білий Дім зможе приєднатися до переговорів щодо мирного процесу на Сході України. Питання стало більш ніж актуальним після того, як Кремль по суті відкинув пропозицію нашої країни повернутися до «режиму припинення вогню».

Крім того, на порядку денному може виявитися питання судової реформи. Як показала практика, навіть «символічні» санкції від США проти екс-глави КСУ Тупицького дали потрібний ефект. Цей ефект у ОП хочуть посилити, аби «зрушити з місця» питання судової реформи.

Так, формула зовнішньої політики “нічого про Україну без України” прямо передбачає, що наша країна отримує “зовнішню” підтримку в обмін на внутрішні реформи. Але з іншого боку Україна не зможе сама пройти шлях на Захід без підтримки самого Заходу, в даному випадку – Білого Дому”.

Додамо, що останнім часом стало традицією, що Байден обов’язково телефонує до Зеленського, якщо проводить розмову з Путіним – або до російсько-американських переговорів, або відразу після них. Таким чином дає зрозуміти, що нічого за спиною України без її відома не вирішуватиметься.

Перед Новим роком у Білому домі повідомили, які теми Байден планує обговорити із Зеленським.

“Байден поговорить з лідером України у неділю, щоб підтвердити підтримку США суверенітету та територіальної цілісності України, обговорити нарощування військової могутності Росії на кордонах України та розглянути підготовку до майбутніх дипломатичних баталій, щоб допомогти знизити регіональну напруженість”.

Сам Зеленський підтвердив, що сьогодні буде зідзвонюватися з Байденом.

“Як ми й домовились із нашим стратегічним партнером США – нічого про Україну без України. Запланували у неділю чергові переговори з президентом США, скоординуємо наші кроки заради миру в Україні та безпеки в Європі”, – написав він у Twitter.

Оскільки Путін використовує переговори з Байденом для демонстрації власної значущості, то Байден має намір втягти Кремль у перемови для того, щоб він відклав можливу атаку проти України. Так оцінюють експерти останню розмову лідерів США та Росії. Проте вони наголошують, що обидві сторони мають мало шансів домовитися про щось конкретне, оскільки їхні позиції надто різняться. 

Для України розмова двох президентів 30 грудня не принесла нічого нового, однак вона дещо зменшила ймовірність нового витка війни з Росією, вважають аналітики.

Остання розмова лідерів США та Росії – вже друга за місяць. Причому в переддень Нового року вони говорили саме з ініціативи Кремля, йдеться в офіційних заявах за підсумками переговорів.

Телефонна розмова між президентами США і Росії Джо Байденом і Володимиром Путіним почалася 30 грудня, о 22:35 за київським часом і тривала 50 хвилин, повідомили у Білому домі. Вона відбувалася «в закритому режимі».

Розмову перед запланованою на січень зустріччю Росії зі США та НАТО з питань безпеки ініціювала Москва. За словами прессекретаря Кремля Дмитра Пєскова, під час дзвінка сторони мали уточнити свої позиції перед важливими переговорами. У Кремлі заявили, що хочуть ще раз обговорити ті вимоги, які раніше висунули до США щодо України і НАТО.

Лідери двох країн провели «серйозний та предметний» обмін думками, щоб закласти основу для трьох груп майбутніх переговорів на початку наступного місяця, – сказав високопосадовець адміністрації Джо Байдена на умовах анонімності.

«Обидва лідери визнали, що є сфери, в яких ми могли б досягти значного прогресу, а також ті, де угоди не є можливими, і що майбутні переговори визначать точніше контури кожної з цих категорій», – сказав високопосадовець.

Під час розмови Джо Байден також повторив, що будь-яке вторгнення в Україну зустрінеться нищівними економічними санкціями з боку Сполучених Штатів та їхніх партнерів, а також посиленням присутності НАТО в Центральній та Східній Європі.

Високопоставлений американський чиновник заявив, що Байден закликав до «прагматичної, орієнтованої на результат дипломатії» на майбутніх зустрічах сторін США та Росії.