Після закінчення україно-російської війни ООН буде або повністю реформована, або розпущена.  

Про це українському виданню заявив військовий експерт, полковник запасу, військовий льотчик-інструктор Роман Світан. 

“Швидше за все, ООН буде або повністю реформована, або розпущена. Система безпеки нашого світу побудована на основі цієї організації, але не вийшло з Ліги Націй зробити організацію, яка могла б керувати процесами безпеки в цьому світі. Тому, найімовірніше, буде нова концепція системи безпеки, причому навряд чи вона буде на якихось загальносвітових майданчиках”, – сказав він. 

Сам експерт вважає, що ООН в кінцевому підсумку все ж буде розпущена повністю − оскільки з її складу поступово почнуть виходити ключові гравці. 

“А далі відбудеться створення блоків на підставі певних ціннісних і базових військових майданчиках. Це буде блок НАТО, який трохи розшириться, Китайський (або азіатський) блок і, можливо, блок арабського світу. Швидше за все, буде триполюсний мир, і він буде досить стійким у військовому відношенні”, − підсумував Світан. 

 
Та наразі війна триває, як і боротьба в самій організації щодо правового врегулювання статусу Російської Федерації в ООН. Йе фактично останній шанс організації показати свою дієвість. Якщо про виключення РФ з Радбезу ООН ще кілька місяців тому активно говорила лише України, наразі ця дискусія все більше з’являється у політичних колах провідних країн світу. 

Зокрема, 14 грудня американські конгресмени, які очолюють Комісію з безпеки та співробітництва в Європі, також відому як Гельсінська комісія, ініціювали резолюцію, що закликає адміністрацію президента США Джо Байдена розпочати процес виключення Росії зі складу постійних членів Ради безпеки ООН. 

Томас Грант, професор Кембриджського університету зазначає: міжнародне право не зобов’язує жодну країну мати справу з іншою. Це стосується і міжнародних організацій, члени яких мають право вирішувати це питання. За його словами, так, зокрема, було, коли попередниця ООН – Ліга Націй у 1939 році, коли СРСР вторгся до Фінляндії, вирішила, що Радянському Союзу більше не місце у Лізі Націй. 

ООН також має механізми зупинення або призупинення повноважень країн у Генеральній асамблеї, або Раді безпеки, переконаний експерт. За 77-річну історію існування організації їх використовували кілька разів. Наприклад, проти Південно-Африканської Республіки (ПАР) за апартеїд. Із 1969 по 1984 рік представник країни не мав права виступати або голосувати на засіданнях Генасамблеї. Рада безпеки має такі ж процедурні повноваження, додає експерт. 

«Це фактично є питанням процесуального права ООН, яке відкрите для держави, щоб заперечити присутність Росії в Раді безпеки», – додає він. 

За його переконанням, члени Радбезу мають право провести процедурне голосування проти присутності представника Росії на засіданні. Для затвердження відповідного рішення потрібна більшість з дев’яти голосів. «І оскільки це голосування є процесуальним, на нього не може бути накладене вето. І якщо дев’ять членів проголосували «за» невизнання повноважень представника Росії, то він має залишити засідання, а його місце залишиться вільним», – пояснює експерт. 

Жодного разу цей механізм не був запроваджений і Томас Грант має своє пояснення цьому. 

«П’ять постійних членів – одна з основ та передумов створення ООН. Ця особливість статуту ООН змушує країни вагатися щодо застосування таких рішучих кроків проти одного з постійних членів. Існує також занепокоєння, що Організація Об’єднаних Націй втратить частину своєї функціональності як форуму, на якому всі країни можуть говорити одна з одною», – каже він. 

У той же час самі постійні члени Радбезу, зокрема Сполучені Штати Америки, пояснюють свою позицію тим, що наразі йдуть шляхом не відстрочення російського постпреда з засідань, або призупинення повноважень Росії, а ізоляцією.