Подивився перелік семи членів комісії, наданий Парламентом для підбору глави САП (Спеціалізованої антикорупційної прокуратури), – пише ексзаступник генпрокурора України Давид Сакварелідзе.

“І так: главу САП будуть підбирати люди, офіційно делеговані Слугою Народу, Медведчуком (ОПЖЗ) і збірною солянкою олігархів (За майбутнє).
Таким чином влада вирішила нібито убезпечити орган від “зовнішнього впливу” ?
Навіть не бачу сенсу продовжувати.
На цьому все. Закривайте контору”, – підсумував Сакварелідзе.

Зазначимо, Давид Сакварелідзе добився кар’єрного успіху в Грузії, де за п’ять років після перемоги Міхеїла Саакашвілі на виборах пройшов шлях від звичайного спеціаліста в Міністерстві юстиції до першого заступника генерального прокурора Грузії. У 2012 році покинув роботу в прокуратурі та став депутатом грузинського парламенту.

До України Давид Сакварелідзе перебрався у 2015 році на запрошення Адміністрації Президента Порошенка. Він отримав українське громадянство та 16 лютого 2015 року був призначений заступником генпрокурора України Віктора Шокіна. У його сферу відповідальності увійшла кадрова політика в ГПУ, всі питання, пов’язані з євроінтеграцією, а також реформування органів ГПУ.

Паралельно з тим 16 вересня 2015 року його призначили генеральним прокурором Одеської області. На той час Одеську ОДА очолював Міхеїл Саакашвілі.

Найгучнішим розслідуванням Сакварелідзе в Україні стала справа “діамантових” прокурорів – кримінальна справа з обвинуваченням у хабарництві ексзаступника начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Володимира Шапакіна та ексзаступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. 

29 березня 2016 року, генеральний прокурор Віктор Шокін, за декілька годин до голосування у Верховній раді про його відставку, звільнив Давіда Сакварелідзе з посади заступника Генерального прокурора України, прокурора Одеської області та з органів прокуратури.

Після звільнення з прокуратури Сакварелідзе взяв активну участь у формуванні нової політичної платформи – “Руху нових сил” спільно з Саакашвілі.

Ім’я Сакварелідзе звучало серед претендентів на посаду генпрокурора після відставки Руслана Рябошапки на початку 2020 року. Але цю посаду зайняла Ірина Венедіктова.

За словами самого Сакварелідзе, сьогодні головне питання не в тому, яким буде ім’я генпрокурора, а якою буде структура управління і взаємодії між великою «конфедерацією» правоохоронних органів, яка в нинішньому політичному розкладі виявилася не здатною показати результат.

«Я нагадаю, що позбавлення прокуратури слідчих функцій було обумовлено глобальною недовірою до її громіздкої і корумпованій системи. В результаті після Революції Гідності політики і громадянське суспільство вирішили її «каструвати. І ось що вийшло», – сказав екс-заступник генпрокурора.

Крім повернення прокуратурі функції слідства хоча б по тим справам, які вона сама буде відкривати, Сакварелідзе пропонує внести зміни до КПК, щоб за корупційний злочин, крім застави, було ще і взяття під варту.

Також він вважає, що потрібно скасувати деякі обмеження для слідства, наприклад, має бути можливість провести обшук чи вилучення доказів з місця злочину у невідкладному порядку без рішення суду, аби не втрачати час і не упустити злочинців, і з подальшою легалізацією зібраних доказів у суді.

«Ми повинні, нарешті, розширити дію угод про визнання провини за тяжкі та особливо тяжкі корупційні злочини, на які зараз такі угоди не поширюються», – впевнений Сакварелідзе.