Радниця міністра енергетики України, дипломатка Лана Зеркаль каже, що заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що «вони виконують всі свої контракти – це блюзнірство і маніпуляція цифрами і фактами», а пропозиції щодо використання «Північного потоку-2» без сертифікації називає дуже явним шантажем. Чи може Європейський союз під тиском відступити від правил? Як Зеркаль оцінює пропозицію президента України Володимира Зеленського щодо знижки на транспортування газу українською газотранспортною системою? Про це і більше Лана Зеркаль розповіла в «Суботньому інтерв’ю» Радіо Свобода.

Журанліст: Президент України, зважаючи на ситуацію, яка відбувається зараз і в Європі, і в Україні, запропонував Володимиру Путіну чи «Газпрому», як правильніше буде сказати, – це, швидше за все, те ж саме, що якщо дорого прокачувати через Україну газ, то можна ж зробити знижку. Наскільки це вплине на Володимира Путіна?

– Я думаю, що це зараз дуже розумний хід. Тому що це дійсно зроблено, щоб допомогти Європі і Україні пройти цю критичну зиму. Насправді знижка запропонована всім, хто готовий постачати через Україну газ понад законтрактовані обсяги. І Україна готова надати додаткових обсягів в тих межах, в яких здатна прокачати українська газотранспортна система.

Дійсно, це має вплинути на наявність газу на європейському ринку, на ціни, і на можливість проходження зими. Тому що зараз знаємо, що рівень газу в європейських газових сховищах знаходиться на 86% від звичайної норми. А рівень газу в газосховищах «Газпрому» – це 25%.

І якщо «Газпром» є свідомий того, що в нього є газ, а це не просто слова, то в них є можливості заповнити свої газові сховища і також забезпечити Європу тим газом, який вони говорили, що готові качати через «Північний потік-2» і не давити, не шантажувати цим Європу.

На мій погляд, це дуже гарний хід перед зустріччю «Великої двадцятки», яка має відбутися 30-31 жовтня.

– Але разом з тим настрій Путіна – один, а настрій Європи – інший. Їм в першу чергу треба думати про те, як обігріти мешканців ЄС. Вони можуть і піддатися на шантаж.

– Це і напружує. Тому що шантаж вже дуже явний. Вони вже готові по «Північному потоку» прокачати до кінця цього року ще 5,6 мільярда кубометрів. А наша ГТС при цьому могла би прокачати 11! І вони її не використовують, тому що вони хочуть, щоб запустилися «потоки», які вони будуть повністю контролювати і фактично тримати Європу у своїх газових «обіймах».

Нагадаємо, що Президент Володимир Зеленський запропонував знижку в 50% за транзит газу, який перевищує закріплені угодою обсяги в 40 мільярдів кубометрів на рік. Так Україна хоче сприяти подоланню газової кризи в Європі.

«Україна пропонує додаткові обсяги транзиту всім потенційним транзитерам. Хотіли б залучити як клієнтів європейські компанії, але додаткові обсяги транзиту доступні й для “Газпрому”», — сказав Зеленський. «Газпром» не відповів на запит Bloomberg щодо пропозиції.

Зеленський додав, що збільшення транзиту газу Україна обговорює з Німеччиною та ЄС. Зеленський сподівається, що вони «незабаром розпочнуть переговори на практиці з цього питання — безумовно, важливого для всієї Європи».

«Україна своєю чергою гарантує транзит і спеціальні антикризові умови транзиту газу за межами договірних обсягів. Зрозумійте правильно: я певен, якщо не зробити цього просто зараз, втрати Європи цієї зими будуть надзвичайними», — вважає президент.

Раніше секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що Україна готова «на спеціальних умовах» запропонувати Європі транзит 55 мільярдів кубометрів газу на додачу до передбачених угодою з Росією 40 мільярдів для подолання дефіциту блакитного палива.

Зеркаль пояснила, що затвердити спеціальні умови транзиту газу Україною повинен регулятор — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також «Нафтогаз» і Оператор газотранспортної системи України.