Реджеп Таїп Ердоган – президент Туреччини дав зрозуміти, що Швеція, яка прагне вступити до НАТО, повинна зробити конкретні кроки для вступу в Альянс.
Про це повідомляє Hurriyet Daily News.
Турецький лідер Ердоган заявив, що Туреччина не буде підтримувати приєднання Швеції до НАТО на липневому саміті у Вільнюсі.
“Той факт, що Швеція має певні очікування, не означає, що ми виправдаємо ці очікування. Перш за все, Швеція повинна виконати свої обов’язки, щоб ми виправдали її очікування”, – сказав він.
За словами турецького президента, поправок до Конституції або законів недостатньо для ефективної боротьби з тероризмом.
Він вважає, що чинити тиск на Туреччину щодо заявки Швеції є неправильним.
Ердоган зазначив, що Туреччина не дасть зеленого світла Швеції на саміті у Вільнюсі, і це повідомлення було передано офіційним представникам Швеції, Фінляндії та НАТО під час зустрічі 14 червня в Анкарі.
Туреччина та Угорщина є єдиними країнами-членами НАТО, які ще не ратифікували заявку Швеції, що вимагає одностайної ратифікації.
Додамо, Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг раніше вкотре заявив, що Швеція виконала всі вимоги для вступу до НАТО, й висловив сподівання, що це станеться до саміту у Вільнюсі в липні.
Про це Генсек НАТО заявив після зустрічі з турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі.
Єнс Столтенберг підкреслив, що Туреччина має “легітимні безпекові запевнення”, оскільки жоден інший член Альянсу не зазнав такої кількості терористичних атак.
“Швеція вжила значних конкретних заходів, щоб задовольнити побоювання Туреччини, зокрема внесла поправки до конституції, припинила дію ембарго на продаж зброї та посилила контртерористичну співпрацю. Лише кілька днів тому набуло чинності важливе антитерористичне законодавство”, – перерахував він.
“Отже, Швеція виконала свої зобов’язання”, – підсумував Столтенберг, пізніше додавши, що сподівається на вступ Стокгольма в НАТО “до саміту у Вільнюсі”.
Генсек Альянсу визнав, що в Анкарі негативно реагують на антитурецькі й антинатовські демонстрації у Швеції, зауваживши, що всі члени НАТО мають захищати свободу слова і зборів.
“Та ми маємо пам’ятати, чому ці демонстрації мають місце: їхні організатори хочуть зупинити вступ Швеції в НАТО й припинити її контртерористичну співпрацю з Туреччиною і послабити Альянс. Ми не повинні дозволити їм досягти успіху”, – підсумував він.
Столтенберг також анонсував зустріч учасників Постійного механізму стабілізації, створеного за підсумками саміту в Мадриді минулого року для вступу до Альянсу нових членів, “на тижні, починаючи з 12 червня”.
Як відомо, протокол про вступ Швеції до НАТО не ратифікували лише дві країни – Угорщина та Туреччина. Остання закидає Стокгольму ігнорування її вимог про екстрадицію кількох десятків активістів, які та вважає причетними до тероризму курдів.
В експертних колах вважають, що проведення виборів у Туреччині відкриває нове “вікно можливостей” для завершення вступу Швеції, оскільки питання перестає бути передвиборчою картою Ердогана.
Джо Байден – президент США також заявив, що Швеція найближчим часом стане новим членом НАТО.
Про це він сказав під час виступу в Академії ВПС США.
У своїй промові американський президент наголосив, що НАТО стає сильнішим і згуртованішим.
Він додав, що Альянс ще більше зміцнився завдяки вступу Фінляндії, а незабаром і Швеції.
“НАТО є більш потужним і більш згуртованим, ніж за останні десятиріччя, і зараз він став ще сильнішим зі вступом до Альянсу нашого нового члена, Фінляндії, а незабаром і Швеції, який відбудеться якнайшвидше. Це станеться. Я вам обіцяю”, – зазначив Байден.