Президент Польщі Анджей Дуда вляпався у величезний скандал — попри свої солодкі слова про підтримку України, Польща продовжує торгувати з РФ, в той час як протестувальники, серед яких є відверті російські агенти блокують український кордон. Українцям осточортіла ця ситуація, тому у суботу, 6 квітня, у Варшаві на Замковій площі відбувся мітинг, учасники якого висловили свій протест проти продовження торгівлі між Європейським Союзом та Росією. Через таке лицемірство, Дуда може не тільки втратити довіру і отримати славу путінського посіпаки, але і навіть втратити своє крісло.
Учасники мітингу закликали Європейський Союз ввести повне ембарго на російську продукцію. На місці події було помітно людей, які одягли маски політичних діячів, рідину, що схожа на кров, та клітку з чоловіком у військовій формі, а також хрести.
Варто зазначити, що з початку повномасштабної війни в Україні товарообіг між Польщею та Росією збільшився у кілька разів. Усього було поставлено товарів на сотні мільйонів доларів.
За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради, саме Україна звернула увагу Союзу на обмеження російських та білоруських товарів. Євросоюз не зважав на те, що кількість продукції, що надходила з Росії та Білорусі, значно перевищувала.
«Ми звернули увагу на ті звинувачення, які стосуються продукції з України, але за фактом Євросоюз не розплющував очі на кількість товарів, що надходили з країни-агресора Росії та Білорусі. Тому що за 2023 рік кількість обсягу аграрної продукції та продукції доданої вартості було організовано понад 5 млн тонн на суму 2,5 млрд євро. Це великі обсяги, які країна-агресор отримала, зокрема, для того, щоб проводити війну на території України», — зазначив Марчук.
Він також підкреслив, що ЄС в одному випадку підтримує Україну та вводить санкції проти Росії, а в іншому — торгує з РФ та дає їй змогу використовувати виторгувані кошти проти України. Це мотивує рішення про обкладання митними зборами продукції з території Росії, зокрема зерно.
«Розмова про те, що на тонну буде додано 95 євро, а також буде обкладено митами в сумі 50% від вартості — це олійні культури, і це зробить неконкурентним звичайне цінове пропозицію на ринку з боку Росії в Єврозоні, тому що якщо сьогодні середня ціна за кукурудзу в Італії становить 200 євро, то 295 євро за неї ніхто не заплатить», — пояснив експерт.
Марчук висловив надію, що такий крок дозволить частково звільнити ринок у ЄС, в тому числі і для польських фермерів. Також це є мотивацією для України підтримувати та компенсувати продукцію у разі нестачі.