Інформаційний дайджест Центру оборонних стратегій стосовно стану та перспектив агресії Російської Федерації проти України, що ґрунтується на даних, відомих станом на 20 лютого. 

Як повідомляє “Українська правда”, останнім часом ситуація значно ускладнилася. Все свідчить про прийняте президентом РФ рішення йти на суттєве загострення ситуації. Найуразливішим залишається Схід України, не лише лінія фронту, а й Азовське море та вільні міста на узбережжі, вразливі для амфібійних операцій.

 

150 тисяч російського війська на кордонах України не достатньо для успішного здійснення(в тч завершення) повномасштабної стратегічної операції, так само як і захоплення (і утримання) Києва. Тому, ці сценарії, хоч вони і існують, є авантюрними для РФ. За нашими даними, сили безпеки і оборони перебувають в повній готовності до відбиття атак. 

При цьому підвищується ризик гібридних сценаріїв – таких як: диверсії, кібератаки та іншого роду заходи. Дані оцінки базуються на раціональному підході. Однак керівництво РФ може виходити з інших оцінок власного потенціалу, наявних у ЗСУ спроможностей, волі до спротиву керівництва держави та українського суспільства. Не менш важливими можуть бути відмінні від наших оцінки щодо згуртованості Заходу, а також здатності Росії витримати санкційний тиск.

Оперативна обстановка. Ключові факти 

Підконтрольні Росії НЗФ продовжують обстріли української території. За останній тиждень було зафіксовано більше 300 обстрілів уздовж лінії розмежування.  Внаслідок чого загинуло двоє та поранено шість військовослужбовців ЗСУ. Крім цього, постраждали цивільні громадяни України та інфраструктура. 

Продовжується переміщення військ РФ вздовж кордонів України та кораблів ВМФ РФ у Чорному та Азовському морях.  В ОРДЛО проводиться загальна мобілізація населення на для комплектування 1-го та 2-го армійських корпусів ЗС РФ. Значна частина забороненої Мінськими домовленостями зброї знаходиться поза місцями зберігання та використовується під час обстрілів ЗС України. 

Продовжуються заходи примусової евакуації населення з ОРДЛО в РФ з метою поширення дезінформаційних наративів та створення медійної картинки гуманітарної катастрофи начебто спричиненої Україною. 

Геополітичний вимір

Держсекретар США зазначив, що події в Україні розгортаються так, як і попереджали американці: у напрямку вторгнення. Хоча, на переконання Вашингтону, Путін вже прийняв рішення, допоки межу не перетнули танки все ще залишається простір для дипломатії. 

Еммануель Макрон та Володимир Путін провели телефонну розмову. В ній йшлося про заходи із деескалації ситуації на Донбасі. Макрон виступив із пропозицією організації зустрічі на найвищому рівні усіх зацікавлених сторін (європейців, союзників, росіян та українців) з метою визначення нового порядку “миру та безпеки в Європі”.

Наразі збільшуються ризики щодо можливого проведенняобмежених операцій угрупуваннями РФ у першу чергу на Сході України. Найбільш уразливими напрямками російської агресії лишаються – ОРДЛО, акваторії Чорного та Азовського морів, а також під постійною загрозою перебуваютькібер- та інфопростори України.