Президент Володимир Зеленський вважає, що Крим звільниться від окупації, і всі його жителі повернуться додому – питання тільки часу.
Про це Зеленський сказав в ефірі телеканалу “Дім”.
“Ті люди, які окупували, вони ніколи не будуть любити Крим так, як любимо його ми. Для тебе ця природа унікальна, для тебе це море – це дитинство, для тебе ці рапани – смачні. Вони не будуть тут. Їх покоління рости тут не будуть. І діти їх тут не перебувають, і вмирати вони за нашу землю не будуть.
Це ніколи не буде російською територією. Просто ніколи. Неможливо це. Та хоч перепишіть історію, хоч всі міста переназвіть. Хоч зітріть історію – неможливо це. Усі вони (кримчани) повернуться до себе додому. Питання часу”.
Зеленський додав, що люди, які люблять Україну – вони українці, а ті, хто не любить, – просто “гості, мандрівники”, і почуття того, що це “твоя земля, твоя дитинство” прищепити неможливо.
Президент згадав, як він ходив на Ай-Петрі з друзями, як намагався здивувати майбутню дружину, стрибаючи зі скелі, зазначивши, що він у Криму “жив”.
“Це моя земля. Це не їхня земля”, – підсумував Зеленський.
Як пише Еміне Джапарова, питання Криму з 2014 року є однією з ключових проблем на геополітичній арені світу. Спроба анексії півострова Росією змінила систему координат сучасної міжнародної політики та баланс сил в чорноморському регіоні.
Тут можна багато теоретизувати, але ясно одне – допоки не відбудеться деокупація українського півострова, правила цивілізованого співіснування на європейському континенті не відновляться.
Повернення Криму очевидно не є простим завданням. Світова історія знає багато інших прикладів окупації, що тривали роками. Та сьогодні найчастіше від журналістів чую запитання: “коли відбудеться деокупація?”
Я абсолютно переконана, що вона відбудеться. І відбудеться це завдяки тому, що ми як суспільство та держава будемо докладати всіх зусиль для цього. Діяти, ініціювати нові проєкти, не дозволяти “замовчати” злочин окупації Криму та вивести тему за дужки національної та міжнародної уваги.
Цього року Україна створює новий інструмент такої боротьби – Кримську платформу. Її основна мета – консолідація та координація міжнародних зусиль, спрямованих на відновлення територіальної цілісності України та повернення теми Криму до міжнародного порядку денного.
Кримська платформа має низку тактичних завдань. Її цінність, окрім іншого, полягатиме в публічності теми політичних переслідувань та історій бранців Кремля. Бо публічність рятує життя, особливо в умовах безправ’я.
23 серпня – менше ніж через місяць – у Києві пройде інавгураційний саміт Кримської платформи. Факт проведення саміту за української ініціативи вже є успіхом, особливо на тлі російських дій. Як злочинець мріє приховати свій злочин, так і Росія ховає свої в окупованому нею Криму.
Кримський саміт за участі десятків країн на найвищому та високому рівні – на сьогодні вже участь вже підтвердили 30 держав та міжнародних організацій – дозволить нам розповісти своє бачення ситуації в Криму.
Особливу увагу лідери України приділять безпековим викликам, в яких світ опинився через тотальну мілітаризацію та які вимагають більшої консолідації світу.
Тема деокупації Криму також об’єднала в найбільшу експертну мережу аналітиків і науковців. Зараз маємо майже 180 українських та іноземних експертів з 33 країн світу. І ці цифри зростатимуть.