17 березня Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна.
Тож міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн оголосив, що виконає ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна, якщо він ступить на німецьку землю.
Про це повідомляє Zeit.
За його словами, у разі приїзду Путіна Міжнародний кримінальний суд швидко звернеться до Інтерполу та договірних держав і вимагатиме виконання ордера.
“Тоді Німеччина буде зобов’язана заарештувати президента Путіна, якщо він в’їде на німецьку територію, і передати його до МКС”, – сказав міністр.
На відміну від національних правоохоронних органів, МКС може також вживати заходів проти глав держав, додав Бушманн.
Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц привітав рішення МКС і заявив, що ордер на арешт Путіна показує, що ніхто не стоїть над законом.
Нагадаємо, Палата досудового провадження II Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт президента Росії Владіміра Путіна та Марії Олексіївни Львової-Бєлової, яка є уповноваженою президента РФ з прав дитини.
Президент США Джо Байден заявив, що видача МКС ордера на арешт Володимира Путіна за звинуваченнями у воєнному злочині є «виправданою». Цей крок «є дуже сильною позицією», зазначив Байден.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що з ордеру на арешт Путіна почнеться «історична відповідальність». «Керівник держави-терориста і ще одна посадова особа Росії офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині», – зауважив він.
Тим часом представники російської влади висловлюють обурення рішенням МКС, зазначаючи, що Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і зобов’язань щодо нього не несе.
Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак також висловив свою думку:
“Це дуже хороша новина! Це те, що по краплі формує образ Путіна як міжнародного злочинця. Потрібно, щоб цей образ був остаточно сформований у цілій низці потужних, ресурсно багатих держав – Німеччині, Франції, Італії, США…
Ця новина вселяє надії у те, що світ повірить і почне багатогранні, обширні дії проти верхівки Росії – це крок до того, що ці люди стануть токсичними для будь-яких держав. І в один з моментів – стануть токсичними для [лідера Китаю] Сі Цзіньпіна.
Думаю, що це рішення – «європейський подарунок» до візиту китайського лідера до Москви. Думаю, ця новина буде обов’язково ним взята до уваги. І буде призводити дуже повільно до розуміння ним токсичності Путіна, як це було раніше у Макрона і Ердогана. Розуміння, що Путін при владі, але це питання часу, і режим його припинить існувати – це лише питання часу. Для нас цей час дуже болючий, бо це життя українських солдатів і офіцерів, тому ми вболіваємо, щоб це сталося якомога швидше”, – сказав Бадрак.
Дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко додав:
“Безперечно, це ускладнює візит для Сі Цзіньпіна.
Тому що фактично на Путіна повісили табличку, що він ізгой і воєнний злочинець, а Сі Цзіньпін їде і буде зустрічатися на найвищому рівні фактично з воєнним злочинцем. Тому це для нього зменшує політико-дипломатичний маневр і ускладнює…
Фактично перед країнами Глобального Півдня, як мінімум, буде виглядати, що Сі Цзіньпін зустрічається з військовим злочинцем”, – сказав Осипенко.
Хочемо додати: Прокурори Офісу Генпрокурора щодня працюють в тісному контакті з МКС щодо випадків насильницької депортації українських дітей, зазначають в Офісі Генпрокурора України. Забезпечують роботу представників МКС з потерпілими та свідками. Допомагають в отриманні всієї необхідної інформації.
У межах кримінального провадження, розпочатого за фактом порушення законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України), перевіряється інформація щодо примусової депортації 16 226 дітей. Досудове розслідування триває та здійснюється СБУ.