США будуть тиснути на Україну, щоб вона офіційно надала певну автономію окупованим територіям сходу.

Американське інформагентство Associated Press пише, що перед президентом США постають виклики, пов’язані з прагненням України до НАТО та статусом Донбасу. 

Представники адміністрації Джо Байдена припустили, що найближчим часом США почнуть тиснути на Україну, щоб вона офіційно надала певну автономію захопленим районам Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), “особливий статус” для яких було закладено ще у Мінські домовленості.

Для президента США буде викликом заохотити Київ “прийняти деякі факти на сході України, не здаючись таким, що піддається Путіну”.

Колишній посол США в Україні Стівена Пайфер вважає, що в України можуть запитати, “чи можете ви зробити якийсь крок вперед у цих сферах?”. Цей маневр також може включати дозвіл підконтрольній Росії частині Донбасу контролювати власну охорону здоров’я, поліцію та школи.

“Але я не бачу, щоб Вашингтон підштовхував українців до кроків, які б поставили під загрозу їхній суверенітет чи здатність національного уряду приймати рішення”, – заявив Пайфер.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк у коментарі Liga.net заявив, що бойові дії на Донбасі тривають, тому питання зараз не в тому, що саме прописано у законодавстві.

Подоляк вважає, що в законодавстві можна прописати, наприклад, що в ОРДЛО немає боїв і там все мирно. Але от російська сторона продовжує вкладатися у бойові дії, а не у мирне життя, тому “проблема явно не в тому, що прописано чи не прописано в українському законодавстві”.

Політик також зазначив, що Росія не забезпечила виконання звичайно навіть якихось базових пунктів домовленостей про припинення вогню чи звільнення заручників та нормальну роботу КПВВ.

“Як можна говорити про політику, коли елементарні життєві умови не забезпечені, навіть незважаючи на те, що це неодноразово обіцялося? Тому ми звертаємо увагу на реальні факти на Донбасі – те, що називається on the ground”, – наголосив Подоляк. 

Нагадаємо, що згідно з другим пакетом Мінських угод від лютого 2015 року, Україна мала б змінити свою Конституцію, щоб врахувати “особливості” ОРДЛО. А також ухвалити законодавство про їхній “особливий статус”. Пункту 11 про конституційну реформу мало передувати припинення вогню, відведення військ, звільнення заручників, повернення контролю над кордоном, проведення виборів, відновлення соцвиплат тощо, Москва вимагала від Києва проєкт поправок до Конституції України, які б окреслили так званий “особливий статус” Донбасу, і хотіла змусити Україну слідувати мінським домовленостям.